W ocenie  Iana Backhouse, przewodniczącego  grupy roboczej ,,Zboża’’ komitetów Copa – Cogeca, sytuacja na światowym rynku pszenicy powinna pozostać napięta do końca obecnej kampanii w związku z większym popytem na pasze.  Jego zdaniem światowe zapasy prawdopodobnie zmniejszą się o 13 milionów ton.

Nowe prognozy Komitetów Copa-Cogeca dla zbóż na ten sezon pokazują bowiem  jedynie  lekki wzrost produkcji pszenicy, w wysokości 2.3%. Jak podkreśla  Backhouse, producenci muszą stawić czoła wysokim kosztom produkcji oraz niskiemu poziomowi wzrostu produktywności.

Zdaniem Pekki Pesonena,  sekretarza generalnego  Komitetów Copa-Cogeca, należy zwiększyć produktywność dzięki silnej Wspólnej Polityce Rolnej . Jak zaznacza Pesonen, instrumenty zarządzania rynkiem muszą być utrzymane i poprawione w przyszłej WPR, aby osiągnąć ten cel oraz aby zapewnić bezpieczeństwo żywności dla 500 milionów naszych konsumentów. Płatności bezpośrednie również muszą zostać utrzymane, aby pomóc rolnikom w stawieniu czoła niestabilności na rynkach.

- Mamy pewne obawy jeśli chodzi o większe zazielenianie WPR, jak przewidziane jest to w projektach Komisji, ponieważ doprowadziłoby to do wzrostu kosztów płaconych przez rolników i zagrażałoby to produkcji żywności. Możemy dodać to do ostatniej utraty dwóch milionów hektarów powierzchni produkcji – dodaje sekretarz generalny  Copa – Cogeca.

Podobał się artykuł? Podziel się!