Władze województwa mazowieckiego podjęły monitoring ASF i zorganizowały kilka spotkań z rolnikami.

„W ramach współpracy z samorządami odbyły się spotkania w siedmiu gminach (Sokołów Podlaski, Węgrów, Mińsk Mazowiecki, Siedlce, Żyrardów, Płońsk i Szydłowiec). Podczas tych spotkań strony przedstawiły swoje propozycje na prowadzenie przeciwdziałań w związku z wystąpieniem ASF na Mazowszu. 10 listopada br. w Starej Kornicy spotkali się  m.in.: rolnicy, samorządowcy z trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Wojewodę reprezentowali przedstawiciele WBZK i kierownik delegatury urzędu w Siedlcach” – informuje rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.  Dodajmy, że ani wojewoda podlaski, ani lubelski nie przysłali swoich przedstawicieli na spotkanie w Starej Kornicy, zostawiając problem lekarzom weterynarii.

Więcej: 14 tys. świń do uboju zgłosili rolnicy w woj. lubelskim

„8 listopada i 26 sierpnia br. w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się kolejne szkolenia związane ze zwalczaniem Afrykańskiego Pomoru Świń. Przeprowadzili je pracownicy Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Państwowego Instytutu Weterynaryjnego. W szkoleniach wzięło udział łącznie 245 osób (m.in.: funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, Komendy Stołecznej Policji oraz komend powiatowych, pracownicy Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przedstawiciele gmin z powiatów: ostrołęckiego, ostrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego, łosickiego)” – informuje UW.

Podjęto też inwentaryzację dzików i ustalono działania poszczególnych służb:

„21 października br. Wojewoda Mazowiecki wystąpił do Ministra Obrony Narodowej o wsparcie w monitorowaniu zagrożeń w związku z wirusem ASF. 24 października br. odbyło się spotkanie w siedzibie Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP, Lasów Państwowych i inspekcji weterynaryjnej, podczas którego omówiono prowadzenie akcji monitoringu padłych dzików w lasach. Wojewoda Mazowiecki zwrócił się z prośbą do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Olsztynie, Łodzi, Białymstoku o ewentualnych potrzebach służb leśnych w przeprowadzeniu inwentaryzacji pogłowia dzików na wybranych losowo 10 % powierzchni nadleśnictw w województwie mazowieckim.