W tegorocznej, ósmej edycji konkursu o laur marszałka wybrano najlepsze produkty spożywcze wytwarzane na Mazowsze w 2014 roku. Do komisji konkursowej zgłoszono 147 przysmaków, wyłoniono 14 laureatów i przyznano sześć wyróżnień.

Producenci z całego województwa byli oceniani w dwóch kategoriach. Pierwsza - producenci indywidualni, druga - przedsiębiorcy produkujący żywność z przeznaczeniem do sprzedaży rynkowej. W każdej grupie wybrano laureatów w siedmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, przetwory mięsne i produkty pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne oraz produkty pochodzenia roślinnego, produkty mleczarskie, miody, napoje.

Marszałek Struzik powiedział podczas czwartkowej gali konkursu w Warszawie, że ideą tej rywalizacji jest rozwijanie małej i średniej przedsiębiorczości. "Chcemy stworzyć z mazowieckiej żywności produkt eksportowy najwyższej klasy. To jest jedna z naszych specjalizacji. Mazowsze to nie tylko potęga gospodarcza w obszarze wysokich technologii, ale też w obszarze żywności" - powiedział Struzik.

Zapewnił, że władze Mazowsza wpierają lokalnych, małych producentów żywności m.in. w ramach realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich.

Dodał, że producenci mogą szukać informacji nt. form wsparcia dla swojej działalności w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego oraz na stronach internetowych urzędu. "Ale też teraz we wszystkich punktach informacyjnych dotyczących wykorzystania funduszy europejskich, ponieważ będą udzielały informacji nie tylko o Regionalnym Programie Operacyjnym, ale również o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich i programach krajowych" - zaznaczył Struzik.

Wśród laureatów w kategorii producentów indywidualnych znaleźli się: Marianna Parzych za pierogi drożdżowe; Maria Kołakowska za staropolski piernik świąteczny; Wiesław Wiech za wędzoną słoninę chłopską; Sabina Mąka za kuleczki z koziego sera; Henryka i Stanisław Myszka za czarną porzeczkę z cukrem; Janusz Ambroziak za miód wielokwiatowy; Mirosław Pędzich za miód pitny trójniak. Wyróżnienia zdobyli: Elżbieta Żebrowska za chłopską przyzuchę; Grażyna Stelmachowska-Kowalska za kozi ser twarogowy; Małgorzata Wojewódzka za gruszkę w syropie; Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych z Maciejowic za pasztet warzywny.