PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zieliński o MRG z Rosją: Bezpieczeństwo kategorią szerszą niż wymiana handlowa

Zieliński o MRG z Rosją: Bezpieczeństwo kategorią szerszą niż wymiana handlowa W ubiegłym tygodniu pisma w sprawie MRG z Rosją skierowali m.in. do MSWiA marszałkowie województw: warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego, których mieszkańcy korzystali z małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim; Fot. pixabay

Bezpieczeństwo jest kategorią znacznie szerszą niż wymiana handlowa na granicy z obwodem kaliningradzkim Rosji - tak wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński odpowiada na argumenty, że zawieszenie małego ruchu granicznego uderza w gospodarkę regionów przygranicznych.W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca br. przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym (MRG), w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej.

Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono, z obwodem kaliningradzkim Rosji jednak nie.

- Trudno mówić o terminach. Bezpieczeństwo jest wartością nadrzędną - mówił w poniedziałek w Białymstoku wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński, pytany o możliwość wznowienia MRG z obwodem kaliningradzkim.

- Teraz są analizowane zagrożenia, są monitorowane przez nasze służby, przez służby państwowe, które strzegą bezpieczeństwa i za nie odpowiadają. I na dzisiaj jest taka sytuacja, jaką państwo znacie - tzn. mały ruch graniczny z Rosją w obwodzie kaliningradzkim nie został odwieszony - powiedział dziennikarzom.

Dodał, że "co do terminów trudno cokolwiek prognozować". - Jeśli ustaną przesłanki związane z zagrożeniami bezpieczeństwa, to wtedy będą podejmowane stosowne decyzje - powiedział Zieliński. Nie odpowiedział na pytanie, o jakie konkretnie zagrożenia chodzi. - Nic się nie dzieje w tak ważnych sprawach bez przyczyny - mówił.

W ubiegłym tygodniu pisma w sprawie MRG z Rosją skierowali m.in. do MSWiA marszałkowie województw: warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego, których mieszkańcy korzystali z małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.

Podnoszą w nich m.in. argumenty o wymiernych stratach gospodarczych po zawieszeniu tego ruchu. Zieliński mówił w poniedziałek w Białymstoku, że "interesy są oczywiście ważne, ale nie najważniejsze".

- Najważniejsze jest to, żeby również ci, którzy robią jakieś interesy mniejsze czy większe, przeważnie drobne, też byli bezpieczni. Bo jeśli będzie niebezpiecznie, to dla nich również i te interesy będą zagrożone. Więc bezpieczeństwo jest kategorią znacznie szerszą niż ta wymiana handlowa na granicy, czy pomiędzy obszarami przyległymi do granicy polsko-rosyjskiej i wydaje mi się że trzeba większej rozwagi, większego namysłu, mniej emocji - mówił wiceszef MSWiA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • estebe 2016-08-12 15:34:34
  Przejaw Zespołu urojeniowo - prześladowczego ? No to kolejny minister z problemami psychicznymi. Rolnicy rosyjscy mają pełen komfort; żadnej wykańczającej konkurencji; cena mleka - przy mniejszych kosztach- 1,20 zł , cena pszenicy na eksport -160 euro , dopłaty do kredytów , wieloletnie umowy na produkcje . Szkoda , ze nie można się do nich przenieść z naszymi gospodarstwami tylko musimy znosić te jęki i ustawiczne konsultacje Jurgiela
 • QMATY 2016-08-09 17:09:40
  Nie zeżrecie tych szartlotek z jablek, ktorych nie sprzedacie do Rosji !! tumany PiSowskie, robcie tak dalej niedlugoi wam wystawimy rachunki
 • Kubanek 2016-08-09 09:41:18
  Ale po co to dzielić na "lepsze" i "gorsze" granice? Otworzyć granice z Rosją, Białorusią i Ukrainą, tak jak było przed wejściem do Eurowięzienia i tyle.
 • small farmer 2016-08-09 08:55:58
  Tylko jak zawieszali to tłumaczyli , że czasowo , ze względu na ŚDM, a teraz opowiada bzdety , że ze względu na bezpieczeństwo, tyle czasu funkcjonował ten mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim i nie było zadnych problemów. Tam na granicy z Ukrainą otworzyli dla tej ukrainskiej biedoty przemycającej alkohol, papierosy, tam sie powinni zainteresowac bezpieczeństwem, jak się zachowywali Ukraincy gdy zawieszono ruch.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!