Rolnicy mieli okazję dokonać pełnego przeglądu maszyn do zbioru i konserwacji zielonek oraz zapoznać się z nowościami na rynku budowlanym.

Zielona Gala to impreza, która ułatwia rolnikom podjęcie decyzji o zakupie maszyn zielonkowych. W jednym miejscu można było dokonać przeglądu maszyn, kosztów ich eksploatacji i wydajności, a także zapoznać się z technologią zbioru. Rolnicy przede wszystkim pytali o ceny, interesowali się nowościami i rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Co ważne, w Szepietowie maszyny można było zobaczyć nie tylko na placu wystawowym, ale także podczas pracy. Na łąkę wjechały: kosiarki, przetrząsacze, zgrabiarki, prasy zwijające, owijarki i prasoowijarki oraz przyczepy zbierające i samozałodowcze. W sumie swoje możliwości techniczne zaprezentowało 58 zestawów maszyn.

 Kosiarki z prawie 50-letnią tradycją

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór kosiarek: dyskowe, z bocznym, czy centralnym zawieszeniem. W Szepietowie zaprezentowano szeroką gamę produktów. Uwagę rolników zwracała kosiarka z centralnym zawieszeniem marki Kuhn (GMD 3110).

- Jest to pierwsza na świecie kosiarka z całkowicie bezobsługową belką tnącą, w której przez cały czas eksploatacji nie trzeba wymieniać oleju. – tłumaczy Ireneusz Gałka, przedstawiciel firmy Kuhn, której dealerem jest Primator w Czyżewie. – Kosiarka posiada hydropneumatyczny system zawieszenia belki, w przypadku uderzenia w przeszkodę belka odchyla się, a po jej ominięciu powraca do pozycji roboczej, bez konieczności zatrzymania ciągnika – wyjaśnia przedstawiciel.

Maszyny z Podlasia

Do Szepietowa chętnie przyjeżdżają rodzimi producenci sprzętu rolniczego. Nie mogło zabraknąć jednego z największych w regionie producenta maszyn firmy Pronar. Firma  z miejscowości Narew zaprezentował na targach pełną linię maszyn do zbioru zielonek.

- Rolnicy stawiają na polski sprzęt – mówi Tomasz Kotowicz z Pronaru. Główny czynnik przy dokonywaniu zakupu to stosunek jakości do ceny, za naszymi produktami stoji wysoka jakości zastosowanych materiałów oraz technologie wykorzystywane przy produkcji. Bardzo ważna jest opinia użytkowników.

Swoje produkty prezentowały również mniejsze firmy, które dynamicznie wkraczają na rynek, takim przykładem jest Inter-Tech z Zambrowa. W Szepietowie firma ta zaprezentowała tegoroczną nowość - zgrabiarkę KT 420.