W XVI edycji nadesłano mniej zgłoszeń, niż w latach poprzednich – ale rada konkursu postanowiła rozstrzygnąć tegoroczną edycję.

- Nasz konkurs się zmienia – mówiła Bożenna Łęcka-Mularczyk z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, organizującego konkurs. - Odzwierciedla to, co się dzieje w kraju, na rynku pracy, co się dzieje w przedsiębiorczości – bo w tej chwili zaczynają dominować przedsięwzięcia ukierunkowane na ekonomię społeczną, na bezrobotnych, domy opieki społecznej, zajmujące się chorymi, niepełnosprawnymi, a także młodzieżą. I rzeczywiście tego typu działalności jest zgłoszonych do konkursu kilka. Mamy też przedsięwzięcia zajmujące się turystyką, agroturystyką, mamy zagrody edukacyjne. Z produkcji mamy przetwórstwo mięsa – w różnych rozmiarach, od ekologicznych, mamy też przetwórstwo ryb, sera, produkcję ciastek, soków. Mamy także handel, w tym płodami rolnymi. Mamy dwie grupy producenckie, duże. Mamy trzy stowarzyszenia działające na rzecz rozwoju regionalnego.

17 podmiotów  korzystało z PROW 2007-13, dziewięć podmiotów współpracuje z Lokalnymi Grupami Działania. Wszystkie zgłoszone podmioty utworzyły razem 470 miejsc pracy.

- Czyli mimo że zgłoszeń jest niewiele, to miejsc pracy jest dość dużo – podsumowuje Bożenna Łęcka-Mularczyk.

Zgłoszenia zostały nadesłane z 15 województw – po raz pierwszy z opolskiego, a bez lubuskiego.

Teraz trwa ocena zgłoszeń i wybór najlepszych, które będą nominowane do nagrody.

Patronat nad finałem konkursu będzie sprawować prezydent RP. Konkursowi patronuje minister rolnictwa. Konkurs „Sposób na Sukces” organizowany jest przez CDR w Brwinowie od 15 lat.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!