Zgodnie z obecnymi przepisami zwierzę nie może być trzymane na uwięzi w sposób stały, dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, a długość uwięzi ma mieć minimum 3 metry.

- Bardzo ciężko jest to prawo wyegzekwować - mówiła lekarz weterynarii, behawiorysta zwierzęcy Agnieszka Widera-Jakubiak, tłumacząc, że trudno jest udowodnić opiekunom, że w tych ramach czasowych trzymają psa na uwięzi.

Jak tłumaczyła: "Fundacje, które odbierają takie zwierzęta opiekunom również często mają duże problemy, żeby wyegzekwować np. wsparcie policji czy straży miejskiej. Robią to najczęściej własnymi siłami przy wsparciu wolontariuszy. Postępowania sądowe toczą się latami zanim będzie można to zwierzę odebrać i przekazać nowym opiekunom".

Behawiorysta zwierzęcy wyjaśniła, że pies, który całe swoje życie jest na łańcuchu, "nie może pobiegać, węszyć, nie może się bawić, nie ma żadnych nowych stymulacji, nie ma żadnych bodźców, frustruje się, więc jego potrzeby, nawet te najbardziej podstawowe nie są spełnione".

Jak mówiła, psy trzymane całe życie na łańcuchu "są nadreaktywne, popadają w depresję, załatwiają się w tym samym miejscu, w którym leżą, więc zdecydowanie, z punktu widzenia komfortu życia takiego psa, to jest straszna męczarnia".

- Niestety, cały czas zdarza się, ze psy traktowane są jako taki alarm, mają szczekać i w zasadzie za to dostają miskę z jedzeniem, nic więcej się od nich nie oczekuje - mówiła.

Widera-Jakubiak tłumaczyła, że pies, którego kontakt z ludźmi sprowadzał się do ich obszczekiwania, w przyszłości wzięty z łańcucha, musi przejść ponowną socjalizację. - Ta prawdopodobnie nie uda się w pełni, tak jak powinna wyglądać od szczeniaka, i może być trudny np. do adopcji - zaznaczyła, ale - jak dodała - "wszystko jest do zrobienia, bo psiaki mimo wielu złych rzeczy, które ich od człowieka spotykają, potrafią po raz kolejny zaufać".

Podkreśliła, że zakaz trzymania psów na uwięzi jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo zniknie problem udowadniania właścicielowi przekroczenia limitu 12 godzin, pod warunkiem, że "nie będzie to puste prawo".

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Autorzy projektu zaproponowali wprowadzenie zakazu trzymania psów na uwięzi w sposób stały. Projekt przewiduje jednak, że w okresie od dnia wejścia w życie ustawy do 1 sierpnia 2020 roku dopuszczone będzie utrzymywanie zwierząt domowych na uwięzi nie krótszej niż 5 metrów.