PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Agencja Nieruchomości Rolnych wykupi ojcowiznę w ramach pierwokupu?

Agencja Nieruchomości Rolnych wykupi ojcowiznę w ramach pierwokupu? ANR rzadko korzysta z prawa pierwokupu; fot. MP

Będzie trudno. W ostatnich trzech latach ANR skorzystała z prawa pierwokupu zaledwie w 33 przypadkach, nie wykupiła nawet 2 tys. ha, a wydała na pierwokup trochę ponad 52 mln zł.



W zmienionych przepisach o zasadach sprzedaży ziemi planuje się umożliwienie Agencji Nieruchomości Rolnych „kontroli” obrotu nieruchomościami rolnymi w ramach pierwokupu i prawa nabycia w stosunku do każdej nieruchomości rolnej, a nie jak dotychczas o powierzchni nie mniejszej niż 5 ha.

Zapowiedzi zmian budzą emocje. Nie brak skrajnych opinii, dopatrujących się możliwości wykupienia przez agencję ziemi należącej do rolników i wręcz "wywłaszczenia". 

Z danych udostępnionych przez ANR wynika, że niebezpieczeństwo jest dokładnie odwrotne. Otóż agencja nie korzysta prawie z przysługującego jej prawa pierwokupu – a tym samym nie wpływa na strukturę gospodarstw z wykorzystaniem tego instrumentu, jakim jest pierwokup w celu przekazania ziemi do gospodarstw rolników.

Jak wynika z informacji ANR o realizacji prawa pierwokupu, wynikającego z przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 11.04.2003 r., w latach 2013 – 2015 Agencja Nieruchomości Rolnych złożyła 33 oświadczenia o nabyciu w ramach ustawowego prawa pierwokupu łącznej powierzchni 1 904 ha, z czego:

•             w 2013 roku –  14 oświadczeń na 450 ha (14,4 mln zł);

•             w 2014 roku – 9 oświadczeń na 189 ha (4,7 mln zł),

•             w 2015 roku – 10 oświadczeń na 1 265 ha (33 mln zł).

W latach 2013 i 2014 były to nieruchomości rolne o powierzchni od kilku do kilkudziesięciu  ha. Natomiast w 2015 r. transakcje dotyczyły zarówno powierzchni kilkuhektarowych, jak i nieruchomości o powierzchni kilkuset hektarów.

„Na decyzje ANR o skorzystaniu z prawa pierwokupu miały wpływ wnioski Izb Rolniczych, które wpłynęły do Agencji, a także wnioski indywidualne od konkretnych rolników zainteresowanych nabyciem lub wydzierżawieniem gruntów rolnych w tych lokalizacjach” – stwierdza agencja i tak charakteryzuje obecny stan prawny w tym zakresie:

„W myśl obowiązujących przepisów w zakresie realizacji prawa pierwokupu, określonych w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, jeśli nabywcą nieruchomości rolnej jest rolnik indywidualny, Agencji nie przysługuje prawo pierwokupu, a zatem warunkowa umowa sprzedaży nie powstaje i obrót gruntami rolnymi pozostaje swobodny. Za rolnika indywidualnego, zgodnie z zapisami art. 5 i 6 ustawy, uważa się osobę fizyczną, która jest właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o powierzchni nie przekraczającej 300 ha, posiada kwalifikacje rolnicze, co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, w której położona jest jedna z nieruchomości rolnych, wchodząca w skład gospodarstwa rolnego oraz prowadzi przez ten okres gospodarstwo rolne osobiście.

Jeśli nabywcą nieruchomości rolnych nie jest rolnik indywidualny w rozumieniu tej definicji lub jeśli nabywana nieruchomość rolna (o powierzchni nie mniejszej niż 5 ha) nie leży w gminie gdzie mieszka nabywca lub gminie sąsiedniej, do ANR wpływają warunkowe umowy sprzedaży nieruchomości rolnych.

Następnie umowy te są analizowane, a nieruchomości, których dotyczą - oceniane pod kątem celowości ich ewentualnego nabycia przez ANR. Agencja decydując się na skorzystanie z prawa pierwokupu bierze pod uwagę możliwość występowania w tym konkretnym przypadku:

•             nadmiernej koncentracji gruntów nabywcy;

•             znacznego popytu okolicznych rolników indywidualnych na grunty rolne;

•             braku możliwości przeznaczenia gruntów Zasobu na powiększenie gospodarstw rodzinnych.

Powyższe przesłanki wpływają na podjęcie przez ANR ostatecznej decyzji o ewentualnym nabyciu nieruchomości rolnych do Zasobu. Nadrzędnym celem realizowania przez Agencję prawa pierwokupu jest pozyskiwanie gruntów w celu poprawy struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych. Nabyte nieruchomości są sukcesywnie udostępniane rolnikom indywidualnym i oferowane na powiększenie gospodarstw rodzinnych.”

Dodajmy, że w ubiegłym roku Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała 75 tys. ha gruntów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (32)

  • rezerwa 2016-03-15 19:46:31
    mamy ANR - b.dobrze zorganizowaną mafie , oczywiscie zgodnie z prawem !
  • wujek77 2016-03-13 07:40:04
    Od prywatnej ziemi wara!! Kolesiostwo jak zwykle będze brało dzerżawy!
  • zachodniopomorskie 2016-03-11 15:02:01
    A taka sytuacja: Mam 15 ha ziemi już ponad 5 lat, wykształcenie rolnicze, młody rolnik, 35 lat. Ale nie mieszkam w gminie w której mam ziemię tylko w sąsiedniej (w mieście), czy jestem rolnikiem, a jak jestem czy mogę kupować ziemię tylko w mieście gdzie mieszkam, czy w gminie, gdzie znajduje się gospodarstwo (tylko ziemia).
  • chłoporobotnik 2016-03-10 15:15:47
    Nie mam nic przeciwko ochronie gruntów przed spekulacją, ale skoro uczciwie pracuję na ziemi powyżej 20ha i trochę poza rolnictwem, dlaczego stawia się mnie przed wyborem: zostań chłopem pańszczyźnianym (tylko KRUS przez 10 lat) albo rezygnuj z gospodarstwa, bo przy 20 ha to można sobie palcem w bucie poruszać, a nie świat zawojować. W ustawie nie przewidziano odstępstwa, że jak nabędzie się ziemię w ramach dziedziczenia, to jest się zwolnionym od obowiązku 10 lat ubezpieczenia w KRUS, więc ANR może wyciągnąć łapki także po takie grunty, w szczególności jeśli jakiś kolega kolegi byłby zainteresowany ich nabyciem. Osobiście uważam, że jak mają być już jakieś ograniczenia, to rolnikiem powinna być osoba, która uzyskuje przynajmniej 50% przychodów z rolnictwa. Takie kryterium też nie byłoby idealne, ale sprawiedliwsze i bardziej obiektywne od tych 20ha, które nic nie rozwiązuje, a komplikuje sytuację nieubezpieczonym w KRUS i prowadzącym rozwojowe gospodarstwa rodzinne. Zgodnie z nowelizacją każdy nabywca (w tym dziecko rolnika) ma obowiązek przez 10 lat prowadzić gospodarstwo osobiście. Z tym zastrzeżeniem, że "osobiście" rozumie się ubezpieczenie w KRUS (propozycja dodania art. 6 ust. 2 pkt 1 lit. c w UKUR). Oznacza to, że spadkobiercy rolnika muszą przez 10 lat prowadzić działalność osobiście, czyli być ubezpieczonym w KRUS lub posiadać mniej niż 20 ha Jak odziedziczysz więcej niż 20ha i nie będziesz ubezpieczony w KRUS, to ANR może ci ziemię odebrać.
  • staryrolnik 2016-03-09 17:18:06
    Ta nowa władza to banda. Powiem jeszcze raz banda. Nienawidzą wszelkiej wlasności innej niż państwowa. to chorzy ludzie. dziwię się ze ktos na nich głosował.chyba tylko tacy co nie potrafią czytac i nie widza co sie dzieje
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.91.79.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.