Czy wnioski o dopłaty złożymy wkrótce przez Internet?

Powinniśmy w tym kierunku dążyć, to przyspieszyłoby pracę agencji i uprościło sprawdzanie – mówił dziś w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poseł Jan Krzysztof Ardanowski. Wiele osób jednak nie dysponuje odpowiednim sprzętem i wiedzą, wiele przyzwyczaiło się do formy papierowej. Zatem nastąpi to zapewne nieprędko. Informatyzacja i bezpośredni jej styk z rolnikami będzie dotyczyć przede wszystkim ludzi wykształconych i młodych. To się rozwija i dobrze, że instytucje z obszaru rolnictwa to rozumieją. Sprawą zasadniczą jest przystawanie systemów i baz danych na poziomie instytucji – aby nie było odrębnego budowania systemów, ale aby instytucje państwowe mogły swoje bazy „widzieć” i z nich korzystać. To zmniejszy ciężar biurokracji, nie będzie np. konieczne dołączanie do wniosków załączników, które już są w systemie ulokowane. To wielki proces, MRiRW i Ministerstwo Cyfryzacji muszą to prowadzić, aby nie były generowane dodatkowe zbędne wydatki. Maksymalnie duże zmiany w ARiMR powinny być wprowadzane własnymi siłami agencji, bez uzależniania od firm informatycznych – dodał.

Czy możemy sami wypracować odpowiednie systemy? – pytała poseł Dorota Niedziela.

Prezes ARiMR Dariusz Golec zapewnił, że o ile nie byliśmy gotowi do tego w grudniu 2015 roku, to w przyszłości – będziemy. Budujemy kompetencje. - Zespół nasz jest w stanie przeprowadzić cały proces budowy systemu. W przyszłości będziemy mogli realizować systemy AJAX. Ale systemy niestrategiczne będziemy zlecać na zewnątrz - zapowiedział.

Przewodniczący komisji poseł Jarosław Sachajko nie zgodził się z wypowiedzią posła Ardanowskiego. Jak stwierdził, rolnicy, nawet osoby starsze, uczą się szybko, rolnicy będą chcieli z Internetu korzystać, jeśli tylko system będzie działał szybko i bez pomyłek. Jeśli czas i pieniądze będą oszczędzone, wszyscy będą chcieli z niego korzystać - ale trzeba to zapewnić.

Zawsze będzie konieczność zostawienia możliwości wyboru, nie wszyscy będą chcieli składać wnioski przez Internet – odparł poseł Ardanowski. Jak dodał, np. możliwość dokonania zgłoszenia zmian w stadzie powinna być dostępna przez Internet, to bardzo ułatwiłoby sprzedaż.