PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ARiMR przeznacza 6 mln zł na informację i promocję

ARiMR przeznacza 6 mln zł na informację i promocję Z przeprowadzonego audytu wynika, że tzw. działalność promocyjna była szczególnie kosztowna w okresach kampanii wyborczych i polegała na działaniach wizerunkowych promujących rządzące wówczas partie - informował prezes Obajtek; fot. MP

Autor: MP

Dodano: 28-04-2016 15:32

Tagi:

To niemała część budżetu ARiMR. I znacznie większa, niż trafiała dotąd na ten cel.Najpierw były zapowiedzi nowego prezesa ARiMR Daniela Obajtka, że ograniczy wydatki na ARiMR, w szczególności na promocję.

Czytaj więcej: Obajtek: Zmiany kadrowe w ARiMR usprawnią działalność Agencji

Potem piękne gesty: (Obajtek) „Zaznaczył, że poprzednie władze Agencji na promocje wydały 1 mln zł. Na konferencji pokazywał gadżety, jakie agencja kupiła, były to m.in. spinki, breloczki i notesy.

- Nie ma naszej zgody na takie rzeczy i w tym roku przeznaczyliśmy ten milion zł na zestawy edukacyjne dla przedszkoli, każdy o wartości 3 tysięcy zł. Trafią one do przedszkoli na wsi. Budżet na promocję obcięty został przez pół, tak samo jak pula pieniędzy na szkolenia, nagrody i na wymianę samochodów - powiedział prezes ARiMR.”

Zobacz: Obajtek: Przygotowany jest plan połączenia ARiMR i ARR

Tymczasem jednak „Informacja o projekcie planu finansowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2016 rok, stanowiącego załącznik nr 11 (tabela 6) do projektu ustawy budżetowej na rok 2016”, przedłożona w Senacie (całość poniżej), zawiera zapis zapowiadający zwiększenie wydatków na cele promocyjno-informacyjne. I wcale nie chodzi o milion, ale o blisko sześć milionów złotych:

„USŁUGI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ INFORMACYJNO-PROMOCYJNĄ – PLANOWANE WYDATKI NA 2016 ROK W KWOCIE 5.933 TYS. ZŁ, realizowane za pomocą niżej wymienionych kanałów informacyjnych. (…) Podobnie jak w przypadku perspektywy finansowej na lata 2007-2013, także w perspektywie finansowej na lata 2014-2020, instytucje odpowiedzialne za wdrażanie unijnych programów będą zobowiązane do prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych, a także do sporządzania rocznych planów komunikacyjnych określających jak będą wywiązywać się z tych zadań. (…) Ponieważ ww. działań będzie znacznie więcej niż obecnie, uwzględniając dodatkowo, iż system udzielania wsparcia będzie bardziej skomplikowany, na 2016 rok Agencja zakłada wzrost budżetu na działania informacyjno-promocyjne.”

Jak informował Daniel Obajtek tuż po przeprowadzeniu audytu po objęciu funkcji prezesa, „Poprzednie kierownictwo ARiMR w latach 2008-2015 przeznaczyło (…) ponad 36 mln złotych na działalność promocyjno - informacyjną.”

Jak z tego wynika, średnia na rok na te wydatki to dotychczas 4 mln zł, zatem obecny wzrost jest znaczny, prawie 50-procentowy. Nawet jeśli odjąć milion na zapowiadane prezenty dla przedszkoli, zostaje więcej, niż było dotąd.

Do tego trzeba dodać inne wydatki resortu na te same cele: w 2015 roku Ministerstwo Rolnictwa wydało na promocję blisko 3 mln zł. To prawie tyle samo, co wydatki na oświatę rolniczą.

Więcej: Ministerstwo Rolnictwa na promocję wydaje tyle, co na oświatę

W senackiej KRiRW ten dokument, przedłożony przez ARiMR, nie wywołał żadnej dyskusji. A szkoda, bo po wczytaniu się w niego można było dowiedzieć się jeszcze wielu interesujących kwestii, jak np. ta, jak ARiMR zamierza wydawać pieniądze na kampanie telewizyjne: „Kampania promująca programy wsparcia w ramach nowej perspektywy finansowej będzie prowadzona w kolejnych latach 2016-2019, a od 2016 roku, można się spodziewać, że będą widoczne efekty ich wdrażania. Formy realizacyjne, którymi Agencja posłuży się w tych działaniach to przede wszystkim programy informacyjne, cykle audycji poświęconych danemu programowi czy poszczególnym jego działaniom. Agencja planuje emitować je głównie w telewizji publicznej (TVP), a także przewiduje współpracę z nadawcami komercyjnymi np. z TVR, która jest stacją „dedykowaną” dla środowisk rolniczych i wsi.”

Ponieważ TVR jest, a jakoby jej nie było (w maju 2015 r. sąd ogłosił upadłość spółki), zapytaliśmy, jak agencja zamierza realizować ten zapis:

„Proszę o informację na temat planowanych  programów informacyjnych, jakie ARiMR planuje przygotować w ramach współpracy z TVR w 2016 r., zgodnie z zapowiedzią przedłożoną w Senacie. Ile pieniędzy przeznaczono na tę konkretną współpracę?”

Na odpowiedź czekaliśmy długo. Po kilku ponagleniach już wiadomo:

„ARiMR nie zamierza współpracować w 2016 roku z TVR.”

Ot i kłopot. Co zrobić z pieniędzmi, zaplanowanymi na ten cel? Może założyć własny kanał TV? Wzory działania poprzednicy zostawili...

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • imen 2016-04-29 09:43:46
  @rambo nie idź w stronę światła
 • jontek 2016-04-28 21:07:40
  Wasze dopłaty musza zasilić program pincet plus czy jak tam się to nazywa. dlatego ciągle niektórzy nie dostali, a tego pożytecznego idiotę zrobili prezesem, żeby wszystko na mordę swoja głupia wziął jak się pojawią kłopoty a CHŁOPY SiE ZBUNTUJO
 • gość 2016-04-28 20:57:40
  Przecież kuple też chcą kawałek tortu, a o.dyrektor za audycje tez chapnie, a my durne chłopy wyglądamy dopłat ale jest bardzo mglisto i nic nie widać tylko słychać imprezę w arimr na którą nas nie zaproszono. I to jest dobra zmiana- brawo głosujmy na pis. (:-
 • katz 2016-04-28 20:49:27
  "ekspercie" ta panienka, która w kampanii robiła za stojak do mikrofonu dla Szydło w Olkuszu nazywa się Magdalena NAWARA a nie Obara. Jesteś "ekspercie" źle poinformowany. Pozostałem twoje informacje wskazują, ze jesteś z wewnątrz. i prawdopodobnie Obajtek cię wywalił na bruk.... zgadza się?
 • Maniek 2016-04-28 20:10:28
  już mało czasu mu zostało musi go dobrze wykorzystać. a to co mówi to "nasra(ć)... i rozmazać"
 • Harcownik 2016-04-28 19:52:04
  Rambo, odnoszę wrażenie, że nie wziąłeś dziś pigułek. ALFA TRUPY? a co to za podejście. Głowa do góry będzie dobrze ?? napisz tylko może gdzie bedzie dobrze. Bo na pewno nie tutaj. I jeszcze jedno. Unia Europejska taka jej specyfika pozwala na przekręty wszędzie. Przekręty są we Francji, we Włoszech, w Niemczech w Portugalii i Hiszpanii..
  A gdzie ty widzisz światełko w tunelu ?
 • rambo 2016-04-28 19:39:44
  BRAVO BRAVO BRAVO ALFA- TRUPY WYPLYWAJA, W KONCU NAROD ZACZYNA POWOLI SIE OTRZASAC, ZIEMIA ZNAJDYWAC, W KONCU MALI ROLNICI WIDZA SWIATELKO W TUNELU......GDYBY NIE PIS ZWIJALBYM JUZ TRAMPKI.............NIE WSPOMNE O PRZEKRETACH POPRZEDNIEJ EKIPY W ARIMR I ANR.....GLOWA DO GORY PANOWIE BEDZIE DOBRZE..
 • RULNIQUE 2016-04-28 17:19:44
  Wymiana zdań miedzy P. Zyto a ekspertem zaintrygowała mnie na tyle, że postanowiłem dorzucić swój grosik do tej rozmowy. Otóż jak ćwierkaja wróble tzw. dobrze poinformowane żródła Prezes Daniel Obajtek w połowie stycznia lub na początku lutego wystosował przygotowane ręka dyrektorki Biura Prasowego - Szymańskiej pismo do Prezesa TVP SA Jacka Kurskiego. Pismo informowało Kurskiego, że Obajtek nie całkowicie zgadza się stanowczo z realizowana przez jego poprzedników polityka zamawiania za pieniądze ARiMR programy promocyjno- informacyjne w TVP. Była to oczywista aluzja do "Agroszansy". a także w pewnym sensie zawoalowana "wycieczka" do ulokowania tematyki PROW 207-0 2013 w nagrodzonym przez UE - Ranczu.
  Obajtek pisał do Kurskiego, że Agencja rolna nie jest instytucja samo zarabiająca na siebie tylko instytucja budżetową i nie powinien płacić nadawcy publicznemu za promocje swoich programów publicznej telewizji, natomiast - jak sugerował Obajtek - Kurski powinien mu emitować tę jego poleczkową agitpropagadne rolniczą za darmo w ramach misji. Kurski po lekturze tego naiwnego listu b. wójta z Picimia pewnie się uśmiał jak koń. A informacji przekazanej do Senatu RP wynika, że Obajtek, chcąc promowac cokolwiek będzie musiał za to słono zapłacić - Kurskiemu także, a i rydzykowym mediom także, być może TVN i Polstawoi także. Moja wrodzona złośliwość każe Obajtkowi podpowiedzieć, że jego doradczyni w Gabinecie - red. Sikorka (konflikt interesów zapewne opisze kiedyś prasa bulwarowa) od pewnego czasu robi w Polsat News program rolniczy o nazwie "Agropasja", wystarczy zasilić tej program agencyjnymi "środkami", tylko uwaga, to śmierdzi konfliktem interesów. albo ..... uwaga!!! Obajtek będzie musiał zwolnic red. Marię Sikorska z zapewne intratnej posady. Tertium non datur....
 • wyrok 2016-04-28 17:07:55
  Obsrajmajtek jest tylko słupem podstawionym, żeby w każdej chwili można było wskazać kozła ofiarnego. A że rączki ma nie do końca obmyte po poprzednich sprawach, prokurator nie będzie miał problemu ze zrobieniem papierów. Jak tylko rolnicy zaczną powątpiewać w dobrą zmianę PIS-u obsrajmajtek pierwszy poleci.
 • expert 2016-04-28 16:48:49
  No dobrze, to jak powiem jeszcze jedno, że wydaje mi się, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie jest centrala zaopatrzeniowa dla polskich przedszkoli, bo nie do tej roli została upoważniona. To, że prezes Obajtek szykuje sobie podglebie pod swój zapewne szybszy niż myśli powrót do Pcimia, to jedna sprawa i to , że wykonuje bez mrugania polecenia Premier Szydło i ministra Jurgiela, to drugie, ale wydawanie milionów złotych na zapopatrzenia przedszkoli to chyba przesada, Obajtek nie rozumie, jednej sprawy, a to warto tez wyjasnić czytelnikom tego forum, że komunikowacja społeczna czyli przekazywanie informacji i promowanie programów pomocowych do rolników jest jednym z najtrudniejszych obszarów tzw public relations. Rolnicy są szalenie trudnymi i wymagającymi odbiorcami komunikatów, bo mają bardzo rozbieżne interesy i sa rozsiani po różnych częściach podzielonego cywilizacyjnie kraju . I tu Obajtek napotka na wiele przeszkód w postaci niezrozumienia istoty komunikowania a poza tym ma w Biurze p rasowym samych dyletlantów zaczynając na nowej dyrektorce Biura , Szymańskiej a kończąc na niedoszłej posłance na Sejm Magdalenie Obarze, która, poza głupkowatym uśmiechaniem się na zawołanie nie ma bladego pojęcia jak trzeba trafiać z precyzyjnym przekazem do rolników. Zwalniajc fachowców, jak choćby w osobach dwóch gości , którzy w 2012 roku zdobyli w Brukseli dla ARIMR i dla polskiego rolnictwa "rolniczego Oscara" strzelił sobie nie tylko w stopę, ale także w skroń. Jeśli Obajtek myśli , że "obskoczy" komunikację i promocje tylko TV Trwam i Radiem Maryja, to się bardzo myli. Chyba, że pójdzie do Kanossy i powróci do Grossowej idei programu "Agroszansa". Zresztą niechże prezes Obajtek nie pali tzw. głupa, bo przecież autorkę programu, red. Marię Sikorską zostawił w schedzie po Grossie jako swoja doradczynie ds. mediów we własnych Gabinecie. To, że pozostawienie Sikorskiej w Agencji i jednocześnie pozwolenie jej na robienie "Agroszansy" ze środków Agencji będzie w krystalicznej postaci konfliktem interesów - Obajtkowi przypominać chyba nie muszę. bo
  JEST !!!.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.150.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!