Od 16 października trwa wypłata zaliczek, płatności ONW i rolnośrodowiskowych.

- Jeśli chodzi o zaliczki, to wypłaciliśmy około pół miliarda złotych, przez następny tydzień będziemy też około 400 mln zł chcieli wypłacić – i tak systematycznie będziemy chcieli to kontynuować – mówił dziś podczas konferencji prasowej prezes ARiMR Andrzej Gross.

Od piątku ubiegłego tygodnia trwa też wypłata pomocy suszowej.

- Już jest wypłaconych w granicach 15-20 mln zł – informuje prezes. – To tempo wypłat się nasila, dopiero jest początek, w związku z tym ta wypłata będzie kontynuowana.

Jak dodał prezes, w tym roku będzie najwyższa kwota wypłacona z tytułu płatności jeszcze w grudniu. Zaliczki są już płacone, a od grudnia będzie następowała wypłata całości dopłat. Zakładane jest, że na konta rolników trafi do końca grudnia 4 mld zł, a zwykle tych płatności obszarowych było w każdym roku w granicach 2 mld 300 tys. zł – mówił prezes.

- Jeśli chodzi o pomoc suszową, to do tej pory wypłaciliśmy dla 6 tys. producentów rolnych  ponad 15 mln zł pomocy – informuje Beata Andrzejewska, dyrektor Departamentu Wsparcia Krajowego. – Jeśli chodzi o pomoc na czarną porzeczkę, to 3 i pół tysiąca osób dostało ponad 6 mln zł.

Tylko 12 proc. rolników było ubezpieczonych.

Zaliczki dopłat są wypłacone dla pół miliona rolników, nie określano kolejności tych wypłat. Trafiają równomiernie do rolników z całego kraju. Listy płatności są realizowane tak, jak spływają. Jak dodał prezes, były zalecenia, aby biura funkcjonujące w województwach dotkniętych suszą – podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim – w pierwszej kolejności przekazały listy zleceń płatności.

Żadnych zatorów, jeśli chodzi o realizację przelewów, nie ma.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!