Jaki jest aktualny stan wypłaty płatności obszarowych z PROW?

Jak dowiadujemy się w agencji, do 6 grudnia 2017 r. ARiMR wypłaciła w ramach płatności za 2017 rok płatności:

1.      ONW – 387,27 mln zł

2.      Rolno-środowiskowo-klimatyczne – 70,19 mln zł

3.      Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów – 49,69 mln zł.

A jaka kwota dopłat zostanie wypłacona w grudniu tytułem dopłat i płatności obszarowych z PROW? Dopytujemy o to od września. Ostatnio agencja podała, że „obecnie nie jest możliwe określenie kwoty wypłat dopłat bezpośrednich, która zostanie zrealizowana w grudniu. Wynika to z tego, że cały czas trwa naliczanie tych płatności i wydawanie decyzji w sprawie ich przyznania”.

Więcej: Ilu rolników wnioskowało o dopłaty, a ilu otrzymało zaliczki?

Czy to, ile dopłat należnych za 2017 rok będzie wypłaconych jeszcze w tym roku nie wynika jednak z możliwości i planów budżetowych, a nie z tego, że "trwa naliczanie tych płatności i wydawanie decyzji w sprawie ich przyznania"? Jest rzeczą oczywistą, że naliczanie i wydawanie decyzji trwa – czy tego, ile jest wypłat, agencja nie odnosi do budżetu, tylko do możliwości naliczania? Czy system informatyczny jest w pełni sprawny, aby naliczać wszystkie dopłaty? Czy jeszcze jakieś funkcjonalności czekają na włączenie? – zapytaliśmy w ARiMR.

„Agencja przekaże ok. 22 grudnia 2017 r. informację o kwocie wypłaconej i planowanej do wypłaty w miesiącu grudniu. Środki na wypłatę płatności zostały zabezpieczone w planie budżetowym.

Liczba rolników, dla których naliczono zaliczki, naliczono i wydano decyzje w sprawie przyznania płatności ONW, płatności rolnośrodowiskowych czy przyznania końcowych płatności bezpośrednich dowodzi, że system działa sprawnie. Nie wdrożono jeszcze funkcjonalności w zakresie naliczania płatności, dla rolników u których stwierdzono nieprawidłowości skutkujące zmniejszeniem płatności a nawet jej odmową” – podała agencja w odpowiedzi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!