Jak dowiadujemy się nieoficjalnie w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim, potwierdzono wystąpienie ASF u dzików koło Jabłonny i Nieporętu.

Farmer miał informację o tym przypadku już w piątek ok. godz. 14, przekazywali ją sobie i nam rolnicy - ale nie chciał jej potwierdzić ani PIWet w Puławach, ani GIW.

„PIWet-PIB w Puławach nie jest upoważniony do przekazywania tej informacji ponieważ dysponentem wyników w obszarze regulowanym prawnie jest Główny Inspektorat Weterynarii w Warszawie” - podała Katarzyna Kuflewska z sekretariatu dyrektora.

"Wszelkie informacje dotyczące aktualnej sytuacji epizootycznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/main/asf " poinformowała tylko lek. wet. Katarzyna Wawrzak, specjalista w Biurze Zdrowia i Ochrony Zwierząt z Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Ostatni opublikowany do tej chwili komunikat GIW pochodzi z 10 listopada.

Chorobę potwierdzono w piątek 17 listopada.

Wczoraj o wydarzeniu poinformował też prof. Pejsak podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie.

GIW wciąż zachowuje tę wiadomość dla siebie. Oznacza to, że o wystąpieniu tak odległego terytorialnie przypadku choroby zainteresowani będą mogli dowiedzieć się dopiero  około dwa tygodnie od odnalezienia dzika.

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) jeszcze w maju uznała, że kraj, w którym ASF występuje wyłącznie w populacji dzików może zostać uznany za wolny od ASF u świń.

Więcej: KZP-PTCh: Rozdzielenie ASF dzików i świń domowych powoli staje się faktem

Czekamy na wyjaśnienie z MRiRW, jakie skutki prawne w Polsce i krajach Unii Europejskiej ma fakt uznania tego zróżnicowania. Czy wpłynęło to na wyznaczane przez UE w naszym kraju obszary objęte ASF?

10 listopada MRiRW podało: „Od miesiąca na terytorium Polski nie stwierdzono kolejnych ognisk ASF.  Po wygaszeniu dotychczasowych, na obszarach znajdujących się wokół nich  sukcesywnie uchylane są restrykcje. Dotychczas w województwach: podlaskim, mazowieckim i lubelskim uchylono restrykcje wokół 52 wygaszonych ognisk.”

Przypomnijmy, że jeszcze latem i jesienią „bioasekuracyjnie” wybijano zdrowe świnie w okolicy, gdzie występowało ASF u dzików.

ASF u dzików jest już nad Wisłą. Czy ją przejdzie? I czy Odra będzie trudniejsza do pokonania?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!