Aktualne limity wydatków z budżetu państwa na działania przewidziane w ramach bioasekuracji, tj. wypłatę odszkodowań i rekompensat są niewystarczające – zauważyło MRiRW i przygotowało projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa w 2017 i 2018 r. na rekompensaty wyznaczono do kwoty po 3 658 500 zł. Teraz mają być zwiększone do po 8 mln zł.

Na odszkodowania trafi po 21 520 000 zł – dotąd na rok 2017 na odszkodowania przewidywano tylko 7 mln zł.

W uzasadnieniu podano, że powodem zwiększenia limitów jest duża liczba świń objętych nakazem zabicia lub uboju i rozszerzenie obszaru, na którym realizowany jest program bioasekuracji. „Proponowane zmiany pozwolą na sprawną realizację programu bioasekuracji, a co za tym idzie zmniejszenie prawdopodobieństwa dalszego szerzenia się afrykańskiego pomoru świń między gospodarstwami, w których utrzymywane są świnie przez znaczne zmniejszenie pogłowia zwierząt z gatunków wrażliwych na tę chorobę” – uzasadniono.

W ocenie skutków regulacji wyliczono, że zmiany spowodują wydatki w wysokości 37 723 000 zł.

Liczba świń objętych nakazem zabicia lub uboju wynosi ok. 35 555 szt. i może wzrosnąć, gdyż kolejne oświadczenia wpływają – zaznaczono.

Założono, że odszkodowanie za 1 szt. wyniesie 538 zł, a rekompensata 75 zł.

W ten sposób wyjaśnia się koszt "uboju bioasekuracyjnego", wcześniej trudny do ustalenia.

Więcej: Jaki jest „ubój bioasekuracyjny”? 

Projekt w załączniku

Podobał się artykuł? Podziel się!