PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Będą zmiany w płatnościach związanych z produkcją

Będą zmiany w płatnościach związanych z produkcją Będą zmiany w dopłatach związanych z produkcją; Fot. pixabay

Inne zasady dopłat do wysokobiałkowych (bez płatności na uprawy do przyorania), ograniczenie płatności do 20 szt. bydła i krów, wyłączenie z dopłat malin i ograniczenie dopłat do pomidorów, nowy okres przetrzymywania owiec, przyznawanie wsparcia do powierzchni uprawy wszystkich buraków cukrowych - to najważniejsze proponowane zmiany na okres od 2017 roku.Ministerstwo Rolnictwa poinformowało o zamiarze wprowadzenia zmian do płatności związanych z produkcją, które mają obowiązywać w latach 2017 – 2020.

Zmiany mają być efektem wytycznych UE i obserwowanych trendów w produkcji.

I tak:

1.            W miejsce dotychczasowej płatności do roślin wysokobiałkowych wprowadzono dwie oddzielne płatności: do roślin strączkowych przeznaczonych na ziarno oraz do upraw paszowych.

Płatność do roślin strączkowych  przysługiwać będzie do uprawy łubinów, soi, grochu pastewnego oraz bobiku. Wsparciem objęte będą powierzchnie upraw, z których dokonano zbioru ziarna. Płatność będzie miała charakter degresywny z wyższą stawką do pierwszych 75 ha uprawy i niższą w przypadku pozostałych powierzchni.

Płatność do upraw paszowych obejmie natomiast takie gatunki jak esparceta, komonica, koniczyny, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela i wyka i będzie przysługiwała maksymalnie do 75 ha. Z płatności wyłączone zostaną także uprawy przeznaczone na zielony nawóz (przyoranie).

W całym sektorze roślin wysokobiałkowych utrzymano łączną kopertę finansową, przy czym zwiększono udział środków finansowych przeznaczonych na wsparcie uprawy roślin strączkowych na ziarno.

Dokonane zmiany biorą pod uwagę zarówno potrzebę zapewnienia krajowej produkcji białka roślinnego na pasze, jak i dodatkowe zachęty do podejmowania uprawy tych roślin jakie pojawiły się wraz z wymogiem upraw proekologicznych (EFA – zazielenienie).

2.            W przypadku młodego bydła i krów utrzymano dotychczasowe sektorowe koperty finansowe. W obu sektorach płatność będzie przyznawana wszystkim rolnikom utrzymującym co najmniej 3 szt. zwierząt kwalifikujących się do wsparcia i będzie wypłacana maksymalnie do 20 szt. (zmniejszenie z dotychczasowych 30 szt. w obu płatnościach).

Utrzymanie dotychczasowych kopert finansowych pozwoli na zwiększenie stawek do pierwszych 20 szt. zwierząt kwalifikujących się do wsparcia, dzięki czemu grupa gospodarstw, w której odnotowuje się systematyczny spadek liczby stad, otrzyma wyższą płatność. Wprowadzone zmiany powodują zatem, że ze wsparcia skorzystają najbardziej te gospodarstwa, w których dochodowość jest niska i występuje zagrożenie spadku produkcji. Zwiększenie wsparcia obejmie ok. 80 % rolników posiadających młode bydło i ok. 80% rolników utrzymujących krowy.

Wprowadzona zmiana uwzględnia silniejszą tendencję do koncentracji produkcji w dużych stadach w wyniku ostatnich zmian na rynku mleka i wołowiny i przyczynia się do lepszego ukierunkowania wsparcia na tę cześć sektora, w której sytuacja ekonomiczna jest najtrudniejsza.

3.            W przypadku owoców  miękkich ze wsparcia wyłączono uprawę malin. Powodem tej zmiany jest istotna poprawa zarówno opłacalności produkcji malin w ostatnich latach jak i umocnienie pozycji polskich producentów na rynku międzynarodowym – kontynuacja wsparcia w tym sektorze nie ma uzasadnienia w świetle przepisów UE.

4.            W przypadku sektora pomidorów zmniejszono kopertę finansową o około 1/3 z uwagi na wzrost produkcji w 2014 i 2015 r., oraz utrzymanie wymogu umowy na dostawę do podmiotów przetwórczych.

5.            W przypadku płatności do owiec ustalono nowy okres przetrzymywania zwierząt kwalifikujących się do wsparcia - od dnia 15 marca do dnia 15 kwietnia roku składania wniosków. Zmiana została dokonana w związku z postulatami zgłaszanymi przez organizacje zrzeszające hodowców owiec.

6.            W przypadku płatności do uprawy buraków cukrowych postanowiono, że wsparcie będzie przyznawane do powierzchni uprawy wszystkich buraków cukrowych, a nie tylko buraków kwotowych. Ma to związek ze zniesieniem kwotowania produkcji cukru od 2017 r. w całej Unii Europejskiej.

1 sierpnia br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi notyfikowało do Komisji Europejskiej zmiany w systemie płatności związanych z produkcją na lata 2017-2020 - poinformowano, dodając, że zmiany znajdą odzwierciedlenie w przygotowywanych projektach krajowych aktów prawnych, które będą obowiązywały od 2017 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (14)

 • Zdrowa żywność 2016-08-11 17:04:06
  Zgadzam się z wypowiedzią Pani z..
 • Stan. 2016-08-11 15:43:46
  Zmniejszenie dopłat do krów ? Ano , nie wychodź ponad 20 sztuk bo nie dostaniesz dopłat. A co na to ci, którzy hodowali pow. 100 sztuk ? Powinni być zadowoleni bo ich zmniejszenie dopłat dotknie nie 33 % (tak jak tych z 30 ogonami) ale w 10 procentach albo i mniej . czyli dla kogo ta zmiana ? No chyba nie dla rolników co to synowi pomaga ojciec ale dla gospodarstw typu przedsiębiorstwo z robotnikami (z Ukrainy) . No czy Sawicki nie mówił , ze rolnicy to frajerzy ?
 • jak 2016-08-11 15:01:58
  czyżby ci wymyślili kolejną durnotę ? sieje łubin na paszę dla swiń i ziarno na następny rok , to jak chcą to liczyć ? czyżby planowali podobny przekręt jak tamten oszust ?
 • alik 2016-08-11 09:10:10
  tak to jest k...wa dobra zmiana
 • JTD 2016-08-06 22:09:23
  A jakie będą stawki ?
 • z.. 2016-08-06 21:58:37
  Panie Ministrze jestem zbulwersowana tymi dopłatami do ...buraka cukrowego.

  Lobby cukrowe.... tak jak alkoholowe, tytoniowe....ogłupia .
  Uzależnienie od ..CUKRU...to bardzo poważna choroba ...cywilizowany świat trąbi na alarm. Czy choć jeden raz nie możemy inaczej.
  KAŻDY wyrób nazwany "słodyczem" powinien być obciążony AKCYZĄ żeby pieniądze szły na koszty leczenia.....nadciśnienie, cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe, demencje... etc
  Najwyższy czas pośrednio szukać pieniędzy...jeden z punktów powodzenia służby zdrowia to...
  nie spożywanie cukru...PROSTE.....mniej chorych.
  JEDNA coca-cola to 9 dużych łyżek cukru.

  To samo można powiedzieć o mięsie...sprzedaje się nam chemię (napompowane) nie mięso...chorujemy...

  PANIE MINISTRZE ja mały rolnik PROSZĘ o ważenie rzeczy rolniczych ROZWAGĄ...
  Jakie to proste chleb "przaśny"z polskiego ziarna- na zakwasie, 0,8 kg mięsa z kg, 100% owoców w słoiku, kasza jaglana i płatki owsiane........branża rolnicza się rozwija....i ludzie zdrowsi...
  Kilka rozporządzeń, program naprawczy....staniemy się przykładem dla Europy jak zagospodarować zdrowe rodzime plony.
  Jest tyle alternatyw....... Zamiast chipsów suszone :) też jabłuszka.

  Cywilizacja ktoś powie, postęp ....trzeba iść z wiatrem...ja tu zapytam ...?DOKĄD i w czyich butach.....
 • sprawiedliwość 2016-08-05 23:27:34
  dopłaty do ziemniaka takie duże i plon 50 ton a do rzepaku nie ma i plon 3 tony
 • Lidka 2016-08-05 22:00:22
  PiS wam pokaże w Wielkopolsce!!! Było żle? Będzie gorzej. Podatek na kościół jeszcze będzie. Dziesięcina nadchodzi!!!
 • zl 2016-08-05 18:27:10
  Mam obsiane lucerną ok. 50ha, koszę, beluję i sprzedaję tym co mają bydło, to jest uprawa paszowa. Mając zwierzaki i podobną uprawę to też paszowa.
 • moniaL 2016-08-05 17:43:57
  płatność do krów i bydła powinna być od pierwszej sztuki tak aby posiadacz jednaj krówki mógł też cośkolwiek skorzystać !
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!