Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zajęła się dziś rozpatrzeniem i zaopiniowaniem dla Komisji Finansów Publicznych rządowego projektu ustawy budżetowej na rok 2016.

Czy projekt odzwierciedla zamiary rządu PiS?

W założeniach programu pracy MRiRW i rządu PiS były działania związane z przebudową inspekcji i połączeniem instytucji obsługujących rolnictwo – mówił wiceminister Jacek Bogucki. – Będziemy przygotowywać te zmiany. Te zmiany będą uruchomione od stycznia przyszłego roku i znajdą odzwierciedlenie w przyszłorocznym budżecie. Dlatego nie ma tu zmian. Zwiększono natomiast stawkę zwrotu akcyzy - na 1 zł od litra i są przeznaczone o 60 mln zł wyższe środki na zwrot akcyzy. Uruchomiono też drugą część pomocy, ze środków krajowych, na rynku trzody chlewnej. Wcześniej się o tym w ogóle nie mówiło. To działania doraźne, na podjęcie długotrwałych potrzeba więcej czasu, niż dwa miesiące, które miał obecny rząd - zaznaczył wiceminister. 

Jak zadeklarował, w przyszłości będą podjęte kroki zmierzające do tego, aby więcej środków na rolnictwo – przeznaczonych i dla rolników, i dla całego sektora – trafiało. Jak dodał wiceminister, zwiększanie limitu zużycia paliwa na ha jest późniejszą potrzebą, niż zwiększenie - do możliwego  100 -procentowego - zwrotu akcyzy na litr paliwa. Zwiększenie zwrotu  akcyzy do 1,18 zł do litra paliwa powinno więc nastąpić w pierwszej kolejności.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!