W projekcie budżetu na 2016 rok zaplanowano wydatki pozwalające zwiększyć dopłatę do składek ubezpieczeniowych za uprawy rolne i zwierzęta gospodarskie.

Sekretarz stanu w MRiRW Jacek Bogucki tak mówił o tym w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas debaty nad projektem budżetu na 2016 r.:

- Dopłaty do ubezpieczeń rolnych – 100 000 tys. zł. To jest taka sama kwota, jaka była do tej pory, ale przypomnę, że ta kwota corocznie była niewykorzystywana. Przygotowujemy zasadnicze zmiany w ubezpieczeniach rolnych, ale póki tych zmian nie ma i nie ma oszacowanych skutków tych zmian, to w budżecie nie ma środków na ten cel. Natomiast ta kwota na pewno wystarczy na to, co będzie przygotowane i wprowadzone od tego roku, a więc na zwiększenie do 65% dofinansowania i na zmianę zasad ubezpieczeń. Zmiana zasad ubezpieczeń rolniczych będzie wprowadzona w roku 2016; zostanie uruchomiona już nie w roku budżetowym, ale w roku gospodarczym, rolnym.

Możliwość dopłaty z budżetu państwa w wysokości do 65 proc. składki z tytułu ubezpieczenia upraw stworzyła tegoroczna nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Podczas jej uchwalania posłowie obawiali się, że dopłata może być obniżona, gdyż nowelizacja zniosła dolny próg dopłat.

Podobał się artykuł? Podziel się!