Poseł Zbigniew Ajchler z PO wygłosił wczoraj w Sejmie oświadczenie, w którym wezwał do zmiany przepisów tak, aby z pomocy po suszy mogli skorzystać także rolnicy, którzy mają nie tylko produkcję roślinną.

- Otóż jak wszyscy wiemy, w Wielkopolsce, i nie tylko w Wielkopolsce, wystąpiła w tym roku ogromna susza, która będzie promieniowała z całą pewnością w 2016 r. – mówił poseł. - Aby otrzymać jakiekolwiek odszkodowanie z budżetu państwa, przepisy, m.in. unijne, mówią, że potrzebna jest średnioroczna produkcja z trzech ostatnich lat. Jest problem w przepisach polegający na tym, że jeśli dotyczy to produkcji roślinnej, tej naturalnej, gdzie występuje strata, czy wystąpiła, rolnicy w sposób naturalny otrzymają odszkodowania i dzisiaj otrzymają pomoc. Natomiast w przypadku gospodarstw mieszanych, gdzie występuje produkcja towarowa zwierzęca, w żadnym przypadku nie dochodzi do takiej sytuacji, żeby rolnicy taką pomoc otrzymali, gdyż w żaden sposób nie można wyliczyć średniej za ostatnie trzy lata w wysokości 30 proc.

Poseł podkreślił, że producenci wieprzowiny są w szczególnie trudnej sytuacji, spowodowanej nie tylko suszą:

- Wobec powyższego dzisiaj mamy taką sytuację, że np. na rynku trzody występuje ogromna strata, z mechanizmów rynkowych i różnych innych sytuacji, i dodatkowo susza. W związku z tym ci rolnicy są w katastrofalnej sytuacji, bo nie dostali żadnych środków.

Dlatego poseł wniósł do nowego ministra o zmianę tych przepisów w możliwie krótkim czasie, „aby tę sytuację diametralnie zmienić”.

Podobał się artykuł? Podziel się!