W części debaty nad przyszłoroczny budżetem poświęconej na pytania posłowie nie byli zbyt zainteresowani sektorem rolnym. Padło tylko kilka pytań, na które zresztą nikt nie udzielił odpowiedzi.

Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL chciał wiedzieć, kiedy wzrosną dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa i jak rząd chce zrekompensować straty poniesione przez zahamowanie eksportu do Rosji.

 Poseł Jarosław Sachajko, klub Kukiz’15, pytał o wydatki na agencje i dofinansowanie produkcji ekologicznej.

Paweł Bejda z PSL chciał pieniędzy na wykupienie przez rząd nadwyżki mleka i wieprzowiny, a poseł Norbert Kaczmarczyk, klub Kukiz 15, pytał o powody sprzedaży 70 tys. ha gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Poseł Błażej Parda, klub Kukiz’15, zdziwił się zaniżeniem do 100 mln zł dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, skoro zwykle wydawane jest na ten cel 160 mln.  

Zbigniew Ajchler  z PO pytał o „odszkodowania dla rolników w związku z trzodą chlewną.”

Odpowiedzi mają być udzielone na piśmie.

Warto odnotować też zmianę w podejściu Nowoczesnej do kwestii KRUS. Poseł Paulina Hennig-Kloska dowodziła już nie potrzeby likwidacji KRUS, ale jej reformy:

- Bilans funduszu emerytalno-rentowego, który zabezpiecza ubezpieczenia rolników, jest tragiczny. Na 21 mld przychodów 17,7% jest uzupełniane z budżetu państwa. Szanowni państwo, ponad 80% dopłacamy z podatków Polek i Polaków. Niezbędna jest więc reforma KRUS. Korzystanie przez lata z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez osoby niemające nic wspólnego z rolnictwem to rzecz tak naprawdę niedopuszczalna. Bierność kolejnych ekip rządzących w tym temacie to skrajna nieodpowiedzialność. Wszyscy przecież tak naprawdę wiemy, że w Polsce bardzo często ubezpieczenie to jest opłacane przez osoby wcale niepracujące na wsi, a wręcz mieszkające w mieście, ale każdemu kolejnemu rządowi tak naprawdę zabrakło odwagi, by ten temat uporządkować. Niestety, mamy również ogromne wątpliwości, czy Prawo i Sprawiedliwość podejmie to wyzwanie.

Jeszcze niedawno Nowoczesna zapowiadała złożenie projektu likwidacji KRUS.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!