Głównym celem nowelizowanej ustawy  o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jest konieczność zapewnienia środków finansowych na realizację „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń”.

Więcej o projekcie: Rząd zwiększa kwoty na pomoc po ASF

Wszystkie kluby popierają zwiększenie kwot na odszkodowania i rekompensaty dla rolników z obszarów objętych ASF. Każdy z nich jednak z innym uzasadnieniem, a niektóre bez przekonania.

PiS poparł projekt – bo rolnicy potrzebują pomocy.

- Zgodnie z programem bioasekuracji posiadaczowi świń przysługuje odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta lub rekompensata za nieprzerwane nieutrzymywanie świń w gospodarstwie. To oczywiste, że tacy rolnicy nie mogą pozostać bez pomocy państwa – stwierdził w Sejmie poseł Krzysztof Szulowski.

PSL – bo lepsza ta, zapewne znów niewystarczająca kwota, niż żadna.

- Uważamy, że te kwoty są dzisiaj za małe, bo jak widzimy, jaki jest postęp choroby, to należy się w najbliższych tygodniach i miesiącach spodziewać kolejnych ognisk, kolejnych przypadków i kolejnych strat dla polskich rolników, więc ta kwota na pewno będzie niewystarczająca i w którymś momencie będziemy tę ustawę po raz kolejny nowelizowali. Niemniej jednak na dzisiaj klub parlamentarny tę ustawę popiera, bo dzisiaj ona jest niezbędna do tego, żeby rolnicy cokolwiek otrzymali – mówił poseł Mirosław Maliszewski.

Projekt poparła też poseł Małgorzata Zwiercan w imieniu koła Wolni i Solidarni:

- Duża liczba zadeklarowanych odstąpień od chowu trzody chlewnej powoduje konieczność zwiększenia środków pieniężnych na odszkodowania i rekompensaty. Według mnie ta potrzeba nie podlega dyskusji.

Podobnie przedstawicielka Nowoczesnej, poseł Ewa Lieder –  która podkreśliła jednak, że to działanie niewystarczające:

- Oczywiście popieramy zwiększenie kwot, ale te działania, czyli jednorazowe odszkodowanie, to zdecydowanie za mało. (...) Kwoty proponowane w tym projekcie nie pozwolą na skuteczne działania.