A odpowiadano na nie różnie – NIK oceniła w 2015 r. możliwość wpływania na rynek przez Elewarr jako niewielką i stwierdziła, że spółka straciła możliwość regulowania rynku i zaleciła jej likwidację.

Więcej: Czy likwidacja Elewarru jest dobrym wyjściem z sytuacji?

Zaraz potem okazało się, że Elewarr jest już naprawiony – i może być prywatyzowany albo wykorzystany jako filar koncernu spożywczego.

Więcej: MRiRW: nadzór właścicielski nad Elewarrem jest właściwy

Elewarr ocalał przed prywatyzacją?

MRiRW: Elewarr ma znaczenie w stabilizacji rynku zbóż

Kup pan Elewarr

Po wielu planach dotyczących raz prywatyzacji Elewarru, innym razem zaś włączenia go do koncernu spożywczego – Elewarr pozostał spółką ARR. Wciąż aktualne pozostaje ewentualne włączenie spółki do koncernu spożywczego.

Jurgiel: Trwają prace nad koncepcją utworzenia holdingu spożywczego

Jaka jest obecna kondycja spółki i jak rozwijała się w ostatnich latach, po krytycznym dla niej raporcie NIK z 2015 roku?

Pytania w tej sprawie skierowali do ministra rolnictwa posłowie Jarosław Sachajko i Norbert Kaczmarczyk z Kukiz’15.

 „ELEWARR Sp. z o.o. jest jednym z największych podmiotów w branży przechowalniczej, posiada duży potencjał przechowalniczy wyposażony w nowoczesne laboratoria, znacznie przewyższające standardy krajowe” – zapewnił w odpowiedzi z 10 marca minister Krzysztof Jurgiel.

Jak podał minister, ELEWARR posiada ogólną powierzchnię przechowalniczą o wielkości 632 186 ton, w tym w poszczególnych województwach:

1) województwo pomorskie 89 764 ton

2) województwo warmińsko-mazurskie 120 456 ton