Zapowiadane przez Komisję Europejską wsparcie producentów owoców i warzyw oraz mleka jest niewystarczające - oceniają Copa i Cogeca.

Przewodniczący Copa Albert Jan Maat zauważa, że od wielu miesięcy mają miejsce demonstracje w całej Unii i dopuszcza indywidualne negocjacje państw członkowskich z Rosją, dotyczące wieprzowiny:

- Sytuacja jest niezmiernie trudna na unijnym rynku wieprzowiny, m. in. ze względu na restrykcje nałożone przez Moskwę w styczniu 2014 r. – powiedział. - Potrzebujemy skutecznej strategii eksportowej. Wzywamy UE do zintensyfikowania negocjacji z Moskwą, żeby ta zniosła bariery SPS nałożone na europejskich eksporterów wieprzowiny na początku zeszłego roku. Europejscy rolnicy ponownie mogliby eksportować do Rosji produkty, takie jak jadalne podroby i bekon, które nie znalazły się na wykazie produktów objętych zakazem w wyniku sporów politycznych na linii Bruksela-Moskwa. Nawołujemy do skierowania środków do najbardziej dotkniętych regionów. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, państwom członkowskim trzeba będzie zostawić możliwość prowadzenia negocjacji z władzami rosyjskimi na temat świadectw wywozowych, aby można było jak najszybciej odbudować handel wieprzowiną i produktami wieprzowymi.

Oczekiwane jest też zaliczkowe wypłacenie dopłat i podniesienie ceny interwencyjnej mleka.

- W sektorze mleka Komisja Europejska musi pozwolić państwom członkowskim na wypłacanie dopłat bezpośrednich przed 1 grudnia – uważa przewodniczący Cogeca Christian Pèes. - Producenci mleka stracą ok. 700 mln € w wyniku kar za przekroczenie kwot mlecznych w roku 2014/2015 w tak trudnym okresie, gdy rolnicy rozpaczliwie potrzebują pieniędzy. Te środki powinny więc wrócić do sektora mleka, by pomóc producentom zmagającym się z brakiem płynności finansowej. Cena interwencyjna UE musi również zostać podwyższona, ponieważ stanowi ona minimalny próg na rynku. Obecnie obowiązująca cena została ustalona w 2008 i nie ma nic wspólnego z obecnie obowiązującymi kosztami produkcji.

Copa i Cogeca szykują więc masową demonstrację 2000 rolników protestujących przeciw tragicznej sytuacji na unijnym rynku rolnym. Odbędzie się 7 września w Brukseli, przed budynkiem Rady Unii Europejskiej, w którym odbędzie się tego dnia spotkanie ministrów rolnictwa UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!