PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy faktur VAT RR nie można uprościć?

Czy faktur VAT RR nie można uprościć? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 02-11-2017 14:35

Tagi:

Czy podpisywania faktur przez rolników ryczałtowych nie można uniknąć? Nie, podpisywanie faktur służy samym rolnikom – uważa Ministerstwo Finansów.„Aktualnie w Polsce istnieje ustawowy obowiązek podpisywania faktur VAT i RR przez rolników ryczałtowych, przy czym faktury te wystawiane są przez nabywców produktów rolnych. Jak zgłaszają federacje producentów żywności, w praktyce powoduje to wiele trudności zwłaszcza wśród podmiotów, które współpracują ze znaczną liczbą rolników ryczałtowych. Wymóg podpisywania faktur przez rolników ryczałtowych oraz nabywców produktów rolnych ma charakter wyłącznie techniczny, a ponadto generuje znaczne koszty administracyjne, wynikające z konieczności obsługi masowej korespondencji pocztowej” – zauważyli w interpelacji posłowie Jarosław Sachajko, Norbert Kaczmarczyk, Jarosław Porwich  i pytali o możliwość uproszczenia.

Regulacje dotyczące faktur VAT RR i szczególnej procedury przewidzianej dla rolników ryczałtowych uregulowano w art. 115 – 118 ustawy o VAT – przypomniał w odpowiedzi wiceminister finansów Paweł Gruza. I ministerstwo Finansów nie widzi ani potrzeby, ani możliwości uproszczenia przepisów:

„Takie regulacje umożliwiają skuteczny nadzór nad funkcjonowaniem systemu ryczałtowego dla rolników. Jednocześnie należy podkreślić, że system ten ma celu ułatwienie rolnikom prowadzenia działalności poprzez odciążenie ich od obowiązków ewidencyjnych i sprawozdawczych, które mogłyby okazać się zbyt dużym obciążeniem dla podmiotów prowadzących działalność rolniczą oraz zrekompensowanie podatku uiszczonego przy zakupie środków do produkcji rolnej, którego rolnicy korzystając ze zwolnienia od podatku nie mogą odliczyć. (...) Spełnienie wymogów formalnych dotyczących faktur VAT RR oznacza nie tylko samo potwierdzenie otrzymania przez rolnika tego dokumentu, ale również ma znaczenie dowodowe – potwierdza rzeczywisty charakter przeprowadzonej transakcji, w tym co do poprawności zastosowanej procedury – składając oświadczenie rolnik potwierdza również swój status rolnika ryczałtowego na dzień dokonania transakcji.”

Wiceminister dodał przy tym, że prowadzone są prace nad zmianami w przepisach, które przewidują likwidację:

- obowiązku umieszczania na fakturze VAT RR numeru dowodu osobistego rolnika (bądź innego dokumentu stwierdzającego tożsamość rolnika) – gdy jest on osobą fizyczną, a w konsekwencji również daty wydania tego dokumentu i nazwy organu, który wydał ten dokument,

- warunku zapłacenia rolnikowi ryczałtowemu należności za nabywane towary lub usługi w ciągu 14 dni na jego rachunek bankowy.

Całość odpowiedzi w załączniku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PLIKI

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • robert 2017-11-02 22:02:12
    faktura rr z czerwca 2017 jeszcze nie zapłacona kwota kilkadziesiąt tysięcy zł. i co można zrobić nic.
  • iks igrek z 2017-11-02 15:48:11
    za sprzedany towar powinno się płacić NATYCHMIAST ! ,a nie po 2 tygodniach,a w ministerstwie co kombinują? ? - przeczytaj końcówkę artykułu.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!