PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy komornik może zająć pomoc krajową?

Czy komornik może zająć pomoc krajową? Tylko pomoc pochodząca ze środków unijnych jest wolna od zajęcia; fot. pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 28-11-2016 11:10

Tagi:

Niestety tak. Tylko pomoc wypłacana z udziałem środków unijnych jest zwolniona spod egzekucji komorniczej.



- Komornik zajął mi dopłaty do materiału siewnego – poskarżył się nam czytelnik. - Pisaliście kiedyś, że pieniądze z pomocy unijnej są wolne od egzekucji. Dopłaty do materiału siewnego to przecież też pomoc, a jakie to ma znaczenie, czy pieniądze są z budżetu krajowego, czy unijnego?

Więcej o pomocy wolnej od egzekucji: Rolnik musi wyręczać komornika

Otóż ma. Pomoc ze środków krajowych nie została uwzględniona w przepisach jako wolna od egzekucji.

ARR tak to wyjaśnia:

<Mechanizm „dopłaty do materiału siewnego”, o którym mowa w Rozdziale 9b Udzielanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 401, z późn. zm.), dalej „uARR”  ma na celu przyznawanie dopłat z tytułu zużytego do siewu i/lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, w ramach dopłaty mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Jest to mechanizm krajowy finansowany z budżetu krajowego.

W związku z tym, że mechanizm „dopłaty do materiału siewnego” jest mechanizmem krajowym finansowanym z całości z budżetu krajowego, w przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania art. 19a uARR, zgodnie z którym „należności ustalane w drodze decyzji administracyjnej lub wierzytelności wynikające z umów cywilnoprawnych z tytułu płatności realizowanych przez Agencję na rzecz przedsiębiorców, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 i 2, ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz krajowych środków publicznych przeznaczonych na współfinansowanie wydatków realizowanych w ramach tych funduszy, nie podlegają zajęciu na podstawie przepisów ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.”

Przepisy zawarte w Dziale V Ograniczenia egzekucji Kodeksu postępowania cywilnego, pomimo że dotyczą egzekucji świadczeń pieniężnych, to nie znajdują zastosowania w omawianym przypadku, ponieważ środki przyznane w ramach mechanizmu „dopłaty do materiału siewnego” nie zostały wymienione przez ustawodawcę w ww. przepisach .

Źródło finansowania środków przyznawanych w ramach mechanizmu „dopłaty do materiału siewnego” z budżetu krajowego, wyłącza  te środki z dyspozycji przepisu art. 831 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 101, z późn. zm.).  Wskazane w § 1 pkt 2a) ww. przepisu środki podlegające wyłączeniu spod egzekucji komorniczej, to środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej i niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz inne środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi, chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z realizacją projektu, na który środki te były przeznaczone.

Środki przyznane w ramach krajowego mechanizmu „dopłaty do materiału siewnego” nie zostały wyłączone przez ustawodawcę spod egzekucji komorniczej, a zatem brak jest prawnej możliwości zwolnienia tych środków spod egzekucji komorniczej. Innymi słowy przedmiotowe środki nie podlegają ograniczeniom i mogą być zajmowane w całości.

Reasumując, należy stwierdzić, że brak jest prawnej możliwości zwolnienia środków przyznanych w ramach krajowego mechanizmu „Dopłaty do materiału siewnego” spod egzekucji komorniczej.>

Tak więc przy możliwości wystąpienia o zwolnienie środków decydujące okazuje się nie to, czy pieniądze są pomocą, ale to, czy pochodzą chociaż w części z budżetu unijnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.244.248
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!