PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Czy międzyplony mogły być na polu krócej niż 8 tygodni?

Czy międzyplony mogły być na polu krócej niż 8 tygodni? fot. A. Kobus

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 05-09-2017 11:33

Tagi:

Zasadę wydłużonego z 6 do 8 tygodni pozostawiania na polu międzyplonu wprowadza rozporządzenie unijne.



Ożywioną dyskusję wywołała wczoraj informacja na temat wydłużenia do 8 tygodni okresu, w jakim międzyplony muszą pozostawać na polu.

Więcej: Międzyplon ścierniskowy dwa tygodnie dłużej

Kto to wymyślił?

Wymóg taki zawarty jest w rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) 2017/1155 z dnia 15 lutego 2017 r., którego pełna nazwa brzmi: „zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 639/2014 w odniesieniu do środków kontroli dotyczących uprawy konopi, niektórych przepisów dotyczących płatności z tytułu zazieleniania, płatności dla młodych rolników sprawujących kontrolę nad osobą prawną, obliczania kwoty na jednostkę w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, ułamkowych części uprawnień do płatności oraz niektórych wymogów dotyczących powiadomień odnoszących się do systemu jednolitej płatności obszarowej i dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją, a także zmieniające załącznik X do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013”.

W jego art. 9d czytamy:

„Państwa członkowskie ustanawiają wykaz mieszanek gatunków roślin uprawnych, które mają być stosowane, oraz ustalają na poziomie krajowym, regionalnym, podregionalnym lub na poziomie gospodarstwa okres, przez jaki należy utrzymywać międzyplony lub okrywę zieloną, jeżeli zostały one ustanowione poprzez wysianie mieszanki gatunków roślin uprawnych. Okres ten nie może być krótszy niż osiem tygodni. Państwa członkowskie mogą ustanowić dodatkowe warunki, w szczególności w odniesieniu do metod produkcji.”

Przed nowelizacją rozporządzenie 639 podawało:

"Państwa członkowskie ustanawiają wykaz mieszanek gatunków roślin uprawnych, które mają być stosowane, oraz okres wysiewania roślin na międzyplony lub okrywę zieloną, oraz mogą ustanowić dodatkowe warunki, w szczególności w odniesieniu do metod produkcji.

Okres, który ma być ustalony przez państwa członkowskie, kończy się nie później niż dnia 1 października".

„Farmer” informował o planowanych zmianach już zimą – a także o tym, jakie inne zmiany dyskutowano. Wśród nich było m.in. pozostawianie międzyplonów na 10 tygodni.

Więcej: Od 2018 roku zmiany w gospodarowaniu na obszarach EFA

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

  • nika 2017-09-05 19:44:26
    zakładając że wysiałem 1-2 sierpnia po rzepaku to co miałem wysiać czyli bobik+gorczycę to mogę to kiedy zlikwidować?
  • JKC 2017-09-05 16:28:00
    chyba tylko połowa kraju wyrobi się z wysianiem międzyplonu przed 1 sierpnia
  • poldi 2017-09-05 14:49:47
    to jest tylko i wyłącznie po to by był problem z zasianiem pszenicy
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.38.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!