PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy przedłużać dzierżawy?

Czy przedłużać dzierżawy? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 11-10-2017 10:10

Tagi:

Nieruchomości dzierżawione jesienią wracają do ZWRSP. Czy – i komu - przedłużać umowy dzierżawy? Każda zmiana umowy dzierżawy powyżej 50 ha wymaga zgody dyrektora generalnego KOWR. Można spodziewać się zmiany regulacji dotyczących dzierżaw.KOWR płynnie przejął zadania ANR związane z gospodarowaniem ziemią. Jak zapewnił podczas niedawnych obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi  dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witold Strobel, udało się utrzymać ciągłość – zarówno jeśli chodzi o przetargi na dzierżawę, jak i o wydawanie decyzji, dotyczących ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

- Przetargi odbywają się w sposób ciągły – zapewnił dyrektor, dodając, że we wrześniu przeprowadzono 136 przetargów na sprzedaż gruntów do 2 ha oraz 35 przetargów na dzierżawę, obecnie publikowane są wykazy, które są podstawą przeprowadzania dalszych przetargów.

A jak będzie wyglądać kwestia przedłużania umów dzierżaw? W Zasobie obecnie znajduje się prawie 1,4 mln ha; z tego znacząca część ziemi, bo 1,05 mln ha, teraz jest wydzierżawiona. Obecnie ogłaszane są wykazy gruntów do dzierżawy.

- Na wiosnę nieruchomości są zwalniane z byłych umów dzierżawy i jesienią, po zbiorach, nieruchomości z zakończonych umów dzierżawy wracają do Zasobu – wyjaśniał dyrektor Departamentu Gospodarowania Zasobem KOWR Adam Struziak. - Obecnie oddziały terenowe zostały zobligowane do zaoferowania rolnikom jak największej powierzchni w formie dzierżawy. W większości przetargi są przetargami ofertowymi. Wszystkie przetargi są przetargami ograniczonymi dla rolników indywidualnych; ale większość z przetargów ograniczonych to przetargi ofertowe, gdzie rolnicy indywidualni nie muszą licytować się wzajemnie wysokością czynszu.

Można spodziewać się zmian w przepisach:

- Obecnie w biurze dyrektora generalnego już są na ukończeniu nowe zarządzenia, regulujące tryb i sposób wydzierżawiania nieruchomości rolnych Skarbu Państwa; chciałbym przy tym zaznaczyć, że treść zarządzeń dyrektora generalnego również jest konsultowana w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z panem ministrem – zapowiedział Adam Struziak.

Edward Kosmal, przewodniczący Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”, pytał:

- Jest problem – przedłużać umowy dzierżawy mającym powyżej 300 ha czy nie przedłużać umów dzierżawy? Tu jest problem. To jest ogromny problem, ponieważ z jednej strony decyzja nie jest jednoznaczna. Decyzje zostały. Z jednej strony jest nacisk rolników na to, że kończą się umowy dzierżawy i skoro dzierżawca kupił 500 ha, grunty mają wrócić. A z drugiej strony jest nacisk na to, że nie mają wrócić, bo dzierżawca kupił grunty i ziemia jest mu potrzebna do dalszego gospodarowania. Pytam o to. Stoję na stanowisku, że jak ktoś kupił 500 ha, to do widzenia; reszta gruntów wraca, ziemia idzie do rolników.

Adam Struziak poinformował:

- Od 1 września w ramach wzmocnienia nadzoru nad oddziałami terenowymi każda umowa dzierżawy powyżej 50 ha, każda zmiana umowy dzierżawy powyżej 50 ha wymaga zgody dyrektora generalnego. W związku z tym oddział terenowy, gdy zamierza przedłużyć bądź nie zamierza przedłużyć umowy, musi uzyskać zgodę dyrektora generalnego. Jest to zdecydowana zmiana, żeby był nadzór nad oddziałami i nad decyzjami podejmowanymi w oddziałach również na poziomie dyrektora generalnego. Myślę, że to rozwiązanie przyniesie oczekiwane efekty, w szczególności właśnie w odniesieniu do przedłużenia umów dzierżawy na rzecz indywidualnych rolników, jak również spółek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • wlkp 2017-10-11 23:27:55
  To ja usłyszałem, ze obecny dzierżawca w mojej okolicy faktycznie niedługo kończy umowę, ale jeśli wyrazi chęć na dalsze uprawianie tej ziemi to Agencja z nim przedłuży na kolejne lata. Bez przetargów, po "starej znajomosci"
 • Farmer 2017-10-11 20:35:15
  Moim zdaniem, nie powinno być dzierżawy, tylko sprzedaż. Państwo powinno dać się rozwijać rolnikom.
 • Kamil 2017-10-11 18:06:35
  Romek
  Tu znajdziesz wykaz działek do dzierżaw i kupna.
  https://www.anr.gov.pl/web/guest/oferty4
 • Romek 2017-10-11 14:31:54
  Gdzie znajdę wykaz działek do przetargu oraz terminy?
 • RDK01 2017-10-11 12:58:40
  Bez dyskusji trzeba odebrać ziemię, która powędrowała do zachodnich cwaniaków po roku 90 i do dziś dzień płacą śmieszny czynsz, powinno być tak jeśli masz powyżej 300 ha to nie ma mowy o przedłużeniu umowy dzierżawy. Moim zdaniem rolnicy powinni być czujni bo lobby dzierżawców już pewnie płacze, że im ziemię zabiorą.
 • Czarnyleoś 2017-10-11 12:52:34
  Naprawdę 12 miesięcy? Ja w Wielkopolsce czekam już ponad 4 miesiące i cisza. Jak bym wiedział że tak długo to bym się zastanowił, a tak to wadium wpłacone i to nie mała kwota. Można powiedzieć nieoprocentowana pożyczka.
 • Bob 2017-10-11 12:08:44
  Z tym że wygrywający podpisuje umowę i ma działkę w środku moich bo ja nie mogłem uczestniczyć
 • Niereformowalny 2017-10-11 12:06:01
  Tak tylko na wadium trzeba zarobic
 • mini rolnik 2017-10-11 11:58:51
  Aby urzędnicy mieli co robić najpierw na przetargu ograniczonym dwóch sąsiadów wylicytuje bardzo wysoką cenę i wygrywający nie podpisze umowy dzierżawy,kolejny przetarg nieograniczony i znowu licytacja.
 • konrad 2017-10-11 11:51:05
  Trzeba skrócić czas przetargów ofert pisemnych. Rekordzistą jest dolny śląsk 12 miesięcy.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!