PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Czy zjemy własne świnie?

Czy zjemy własne świnie? fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 27-12-2017 14:14

Tagi:

Importujemy prawie dwa razy więcej mięsa wieprzowego, niż eksportujemy. Czy możemy zrezygnować z eksportu?W bieżącym roku pod względem wartości najważniejszymi towarami sprowadzanymi do Polski (po 1,1 mld euro) były ryby i mięso wieprzowe. Import mięsa wieprzowego wzrósł po trzech kwartałach 2017 roku ponad 15 proc., główni dostawcy to Niemcy, Belgia i Dania.

Natomiast eksport mięsa wieprzowego miał wartość 730 mln euro i wzrósł o 27 proc., główni odbiorcy to: USA, Włochy, Republika Czeska, Słowacja.

Podczas obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poseł Robert Telus mówił:

- Z materiałów wynika, jeżeli dobrze czytam, że 1,1 mld euro mamy importu, a 1,4 mld euro mamy eksportu, jeżeli chodzi o mięso wieprzowe. To oznacza, że eksport jeszcze mamy wyższy niż import. To jest dobre. To nie jest pytanie, to jest stwierdzenie faktu – to jest dobre. A więc to oznacza, że jest troszkę nadziei – jeżeli sprawa ASF by się nam rozlała i mielibyśmy zablokowaną sprzedaż na zewnątrz, to my, jako Polacy, możemy tutaj spożytkować mięso. Tak? Może powiem inaczej – polski rynek wchłonąłby to mięso.

Nikt nie podjął tematu.

Warto zauważyć jednak, że saldo obrotów jest bardziej niekorzystne, niż podał poseł: eksport jest znacznie niższy niż import - nasz import mięsa wieprzowego jest prawie drugie tyle większy niż eksport.

Więcej: Po wejściu do UE Polska importerem wieprzowiny

Czy oznacza to, że moglibyśmy zjeść to mięso, które wysyłamy za granicę? Pewnie tak, problem tylko w tym, czy moglibyśmy zamknąć granice przed importem mięsa wieprzowego - nawet jeśli Polska nie mogłaby wysyłać za granicę własnego mięsa.

Spożycie mięsa wieprzowego w 2015 r. (to ostatnie dane GUS, łącznie z mięsem i podrobami przeznaczonymi na przetwory) wyniosło na jednego mieszkańca naszego kraju 41,4 kg.

W załączniku informacja ministerstwa na temat struktury importu i eksportu.

Zwróćmy uwagę, że nie podaje się w niej danych dotyczących reeksportu.

Chociaż saldo wymiany handlowej jest w Polsce dodatnie i rośnie, to można dyskutować, czy nasza sytuacja handlowa jest korzystna. Np. z Niemiec importujemy coraz więcej mięsa wieprzowego. Niemcy są przy tym naszym największym odbiorcą żywności, udział eksportu do Niemiec w stosunku do wartości całego eksportu wzrósł do 23 proc. – tyle że najwięcej pod względem wartości sprzedano ryb wędzonych, w tym głównie łososia (9 proc. eksportu rolno spożywczego do Niemiec). Oczywiście eksportujemy to, co wcześniej zaimportowaliśmy, wprawdzie dodajemy coś do tego, co otrzymaliśmy – ale czy zyskujemy tak dużo, jak moglibyśmy zyskać, eksportując towary wyprodukowane przez polskich rolników?

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (12)

 • Wieś 2017-12-29 21:11:51
  @Miasto chłam to jecie ale z zachodu ktory jest już od bardzo dawna zgnity. Natomiast nasze pełnowartościowe mięsko to jedzie na zachód. Smacznego! ;)
 • małorolny 2017-12-29 19:20:08
  DANE OGÓLNODOSTĘPNE, A NIKT NIC Z TYM NIE ROBI??? CZY TO NIE DZIWNE? POLAK ZJADACZ EUROPEJSKICH ODPADÓW!!!!
 • Miasto 2017-12-28 19:27:30
  Polski konsument je wasz chlam i wierzy że to zdrowe
 • polski chodowca 2017-12-28 18:39:13
  Proste pytanie prosta odpowiedz ,,,nie zjemy bo zaraz ich nie będzie ,,,,dla wybranych zostanie tylko marketowski chłam
 • wsi spokojna, wsi zdrowa, wsi rozwojowa 2017-12-28 09:27:08
  Mięso z zachodniej utylizacji do zagranicznych oddziałów marketów w promocyjnej cenie na terenie Polski, tylko czemu musi to jeść polski konsument???
 • Miasto 2017-12-28 08:38:24
  To już dawno jesz swoj cyf zwany zdrowa żywnością w reklamie
 • Broody 2017-12-28 08:10:01
  Gdzie rekonstrukcja rządu? Jurgiela należy usunąć!! Ministerstwo rolnictwa chyba tylko przy doplatach z UE pykaja sobie... brak widocznych działań z ich strony :/ asf, łowiectwo, cała Polska objęta jako strefa zagrożenia wg dyrektywy azotowej
 • miasto 2017-12-28 07:01:46
  nie jem waszego syfu na paszy
 • bebko 2017-12-27 19:09:49
  Minister jurgiel i jego klika zniszczy polskich hodowców
 • Sympatyk PZŁ😎😎😎😎 2017-12-27 17:32:08
  Proponował bym sprawdzić skład mięsa wieprzowegio, mielonego sprowadzanego do Polski to jest dopiero co popadnie najtańsza utylisacja sprzedać do Polski. A dziki i nie tylko jak ŚWIĘTE KROWY, a WZORCOWY MODEL ŁOWIECTWA przykład dla całej EUROPY ciągle WZORCOWY.🐂🐂🐂
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!