O tym pisaliśmy już wcześniej, ale pytania rolników w tej sprawie ponawiają się: czy jest termin, który wiąże wydanie decyzji przyznającej dopłaty i samą wypłatę dopłat? Innymi słowy: skoro nadeszła decyzja, kiedy spodziewać się pieniędzy?

„Ani przepisy prawa wspólnotowego, ani krajowego nie określają w jakim czasie od wydania decyzji o przyznaniu płatności bezpośrednich, ARiMR ma je przekazać na konto bankowe rolnika” – wyjaśniła ARiMR.

I jest to takie samo wyjaśnienie, jakie otrzymaliśmy kilka lat temu. „Zwracam uwagę, że otrzymanie decyzji nie oznacza zawsze natychmiastowej wypłaty płatności, w szczególności jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość obsługiwanych beneficjentów (ok.1 374 000). Wypłata płatności przy tak dużej liczbie wydawanych decyzji wymaga czasu, ponieważ ograniczona jest względami systemowymi” – tłumaczyło w 2011 roku Ministerstwo Rolnictwa.

Więcej: Dopłaty są czy ich nie ma?

oraz:  Dopłaty są czy ich nie ma? Ministerstwo zabrało głos.

Przypomnijmy, że płatności bezpośrednie za 2015 r. są wypłacane od 1 grudnia 2015 r. do 30 czerwca 2016 r.

„Od 1 grudnia ub.r. do 6 kwietnia 2016 r. ARiMR wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2015 rok 7,25 mld złotych. Pieniądze zostały przekazane na konta bankowe 1,175 mln rolników” – informuje dziś agencja. Łącznie z zaliczkami przekazano 9,93 mld złotych.

„Łącznie do końca marca 2016 r. płatności otrzyma 1 150 tys. rolników na kwotę 10,4 mld zł, co stanowi ok. 72% całkowitej koperty finansowej” – zapowiadało MRiRW w harmonogramie podanym w końcu stycznia 2016 r.

Więcej: Dopłaty bezpośrednie za zazielenienie będą płacone od kwietnia

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!