PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Departament Odwołań zbędny w ARiMR

Departament Odwołań zbędny w ARiMR Departament Odwołań rozpatrzył już odwołania; fot. Fotolia

Ograniczeniem kosztów funkcjonowania i usprawnieniem pracy ARiMR tłumaczy zmiany organizacyjne przeprowadzane w Centrali.Informowaliśmy o zmianach planowanych w organizacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Więcej: ARiMR likwiduje Departament Odwołań

Pytaliśmy też o ich zasadność.

„Procedowana zmiana statutu zakłada zmniejszenie liczby komórek organizacyjnych wyodrębnionych w Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z 26 do 22. Reorganizacja ta, oprócz ograniczenia kosztów funkcjonowania instytucji,  prowadzić ma przede wszystkim do poprawy efektywności realizacji zadań Agencji. Wprowadzane zmiany przyczynią się do poprawy procesu komunikacji wewnętrznej Agencji oraz uproszczenia wewnętrznego obiegu dokumentów. Zwiększona zostanie także efektywność zarządzania zasobami ludzkimi w ARiMR w szczególności poprzez bardziej efektywną dystrybucję zadań pomiędzy pracowników w kontekście cykliczności pewnych zadań oraz w przypadku zmiany priorytetów. Ułatwione zostanie również sprawowanie nadzoru, a także podejmowanie działań naprawczych i usprawniających” – takie wyjaśnienia sytuacji nadesłała agencja.

I poddała się, jeśli chodzi o konkrety:

„Odnosząc się do kwestii wyliczenia korzyści finansowych w ocenie skutków regulacji uprzejmie informuję, iż prace legislacyjne w zakresie zmiany rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 czerwca 2009 r. w sprawie nadania statutu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzone są przez MRiRW.”

Omawiając kwestię likwidacji Departamentu Odwołań agencja podaje, że jest on zbędny:

„Departament Odwołań utworzony został dnia 10 września 2014 r. Z chwilą utworzenia przejął obsługę 664 niezakończonych spraw odwoławczych od Departamentu Działań Inwestycyjnych, Departamentu Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Departamentu Pomocy Technicznej. Od utworzenia Departamentu Odwołań do końca 2015 roku łącznie w obsłudze w tym departamencie było 2 535 spraw. Na dzień 31 grudnia 2015 roku do rozpatrzenia pozostało 39 spraw. Główny cel postawiony przed tym departamentem, czyli skrócenie czasu obsługi spraw odwoławczych, został w świetle tych danych zrealizowany. Było to szczególnie istotne w kontekście właściwego zarządzania środkami z kończącej się perspektywy finansowej PROW 2007-2013.

Należy przy tym podkreślić, iż zadania związane z rozpatrywaniem odwołań realizowało w Departamencie Odwołań więcej pracowników niż te same zadania w innych departamentach łącznie (przed utworzeniem departamentu). Wobec powyższego oraz biorąc pod uwagę brak dużej liczby odwołań do rozpatrzenia na tym etapie realizacji programu zasadna jest likwidacja Departamentu Odwołań i przeniesienie jego zadań do departamentów odpowiedzialnych za procedury wdrażania dla poszczególnych instrumentów wsparcia, analogicznie jak było to przed utworzeniem wskazanego departamentu.

W kontekście przedmiotowego pytania należy również podkreślić, iż Departament Odwołań obsługuje przede wszystkim odwołania w sprawach rozpatrywanych w pierwszej instancji w Oddziałach Regionalnych ARiMR. Ponadto przyjęte w ARiMR rozwiązania organizacyjne gwarantują bezstronność i niezależność prowadzonych postępowań odwoławczych.

Proponowana struktura organizacyjna ARiMR jest adekwatna do realizowanych zadań, wielkości i wyznaczanych celów. Jest ona na bieżąco monitorowana i dostosowywana do zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych organizacji.”

Jak z tego wynika, agencja liczy na to, że odwołań od jej decyzji w nowym PROW już nie będzie.

Wypada tylko bardzo tego życzyć…

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Lidia Kowalska 2016-05-24 14:40:14
  Przyjdzie taki moment, że pcimski słup Obajtek też okaże się kiedyś zbedny. Murzyn zrobił swoje i murzyn może odejść ,tak bedzie. Mam nadzoieje, że odejdzie do zakladu karnego gdzie jego miejsce.
 • ekojajo 2016-04-14 23:29:44
  Już jeden wiceprezes z nowego nadania zwolniony !!!
 • Hans_22 2016-04-14 22:24:18
  Dobra zmiana, i tak nic nie uznawali. Lepiej zatrudnić za te pieniądze kolejnego wiceprezesa...
 • qwer16 2016-04-14 19:03:08
  Jedyny dział który znał się w temacie mimo że czasami trzeba było czekać parę miesięcy na decyzję. Teraz osoba która odrzuci wniosek będzie rozpatrywała wniosek. Dobra zmiana pełną gębą.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!