PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Do dopłat bezpośrednich ważny rok rolniczy czy kalendarzowy?

Do dopłat bezpośrednich ważny rok rolniczy czy kalendarzowy? Dopłaty przysługują na ziemię posiadaną 31 maja roku, w którym został złożony wniosek; fot. Piotr Waniorek

Dopłaty przysługują do ziemi posiadanej 31 maja, ale można je stracić, nie spełniając norm i wymogów wzajemnej zgodności.



- Kończy mi się umowa dzierżawy na koniec września – usłyszeliśmy od czytelnika. - Nie wiem, czy mi przedłużą, bo część działek jest w planach budowy drogi. Co stanie się, jeśli złożę wniosek o dopłaty, a ARiMR nakaże je oddać?

Nasz czytelnik cytuje informację, w myśl której rolnikowi przysługuje jednolita płatność obszarowa, do będącej w jego posiadaniu w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, powierzchni gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, kwalifikujących się do objęcia tą płatnością, jeżeli: wszystkie grunty rolne są utrzymywane zgodnie z normami przez cały rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, a rolnik przestrzega wymogów przez cały rok kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności.

- Z tego wynika, że rolnik, któremu kończy się dzierżawa we wrześniu, nie powinien składać wniosku o płatności - mówi czytelnik. - Analogicznie, jeśli rolnik nabywa grunt dzisiaj, grunty ANR-u , często zaniedbane, to nie powinien składać wniosku o płatność.

Czy rzeczywiście? Jak jest uregulowana ta sytuacja?

ARiMR przyznaje częściowo rację naszemu czytelnikowi i przypomina przepisy dotyczące przysługiwania płatności bezpośrednich:

„Na wstępie należy wyjaśnić, że warunki przyznania płatności bezpośrednich zostały określone w art. 7 ustawy z dnia 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. poz. 1551 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami płatności bezpośrednie są przyznawane rolnikowi, jeżeli jest aktywny zawodowo:

1) został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz

2) łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym będących w posiadaniu tego rolnika jest nie mniejsza niż 1 ha lub spełnia warunki do przyznania płatności związanych do zwierząt i złożył wniosek o przyznanie tych płatności oraz łączna kwota płatności bezpośrednich, przed zastosowaniem art. 63 rozporządzenia nr 1306/2013, wynosi co najmniej równowartość w złotych kwoty 200 euro.

Zgodnie z art. 8 ustawy o płatnościach jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dla młodych rolników, płatność dodatkowa i płatności związane do powierzchni upraw, są przyznawane do powierzchni działki rolnej będącej w posiadaniu rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności.”

Jak czytamy w wyjaśnieniach ARiMR, nie jest tu ważne posiadanie gruntów po tej dacie. Ważne jest natomiast spełnienie norm – nie tyle przy przyznawaniu płatności, co przy orzekaniu o konieczności zwrotu dopłat.

„Niespełnienie norm i wymogów nie jest zatem warunkiem przyznania płatności – pisze ARiMR. -Należy jednak podkreślić, iż nieprzestrzeganie norm i wymogów wzajemnej zgodności, zgodnie z art. 91 ust. 1 rozporządzenia (UE) nr 1306/2014, prowadzi do nałożenia kary administracyjnej. Wyjaśnić także należy, że zgodnie z art. 91 ust. 2 tego rozporządzenia karę administracyjną stosuje się jedynie w przypadku, gdy stwierdzone niezgodności są wynikiem działania lub zaniechania, które można bezpośrednio przypisać rolnikowi składającemu wniosek o przyznanie płatności lub mają związek z jego gospodarstwem. Wysokość kar administracyjnych została określona w art. 39  rozporządzenia (UE) nr 640/2014. W szczególnych przypadkach, zgodnie z art. 40 rozporządzenia (UE) nr 640/2014 kara administracyjna może stanowić 100% łącznej kwoty płatności bezpośrednich.”

Rozstrzygnięcie tych wątpliwości może mieć szczególne znaczenia dla rolników bezumownie użytkujących ziemię ZWRSP.

Czy rolnik musi użytkować grunty przez rok rolniczy, czy kalendarzowy?  Ustalenie tego jest ważne także w sytuacji bezumownego użytkowania i konieczności zapłacenia kary w postaci zwiększonego czynszu. A co, jeśli rolnik objął ziemię we wrześniu na krótkie użytkowanie, na półtora roku? Za jaki okres otrzyma dopłaty? – dopytywałam w ARiMR.

„Jak wskazano powyżej płatności przysługują rolnikowi do powierzchni działek rolnych będących w jego posiadaniu w dniu 31 maja roku składania wniosku – wyjaśnia agencja. - Także na ten dzień jest sprawdzane, zgodnie z art. 18 ust. 4 ustawy o płatnościach bezpośrednich, posiadanie przez rolnika tytułu prawnego do gruntów przez niego deklarowanych we wniosku o przyznanie płatności, a wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Ustalanie czynszu nie leży w kompetencji ARiMR.”

Jak wynika z tej odpowiedzi, jeśli rolnik ma prawo do użytkowania ziemi z ZWRSP na dzień 31 maja, przysługują mu dopłaty na dzierżawiony od ANR w tym dniu areał. A czy straci płatności, jeśli ARiMR dojdzie do wniosku, że nie spełnił norm i wymogów? Tak, ale to już zupełnie inna sprawa, zależna od ARiMR i przeprowadzonych przez nią kontroli.

Dodajmy, że zgodnie z art. 97 rozporządzenia UE 1306 z 2013 r.  karę administracyjną nakłada się w przypadku nieprzestrzegania zasady wzajemnej zgodności w jakimkolwiek momencie w ciągu danego roku kalendarzowego oraz w przypadku, gdy taką niezgodność można bezpośrednio przypisać beneficjentowi, który złożył w danym roku kalendarzowym wniosek o przyznanie pomocy lub wniosek o płatność.

W przypadkach, w których grunt zostaje przekazany podczas danego roku kalendarzowego lub danych lat, zasadę tę stosuje się również w przypadku, gdy dana niezgodność jest wynikiem działania lub zaniechania, które można bezpośrednio przypisać osobie, której przekazano grunty rolne lub która dokonała przekazania gruntów rolnych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

  • jad46 2016-04-13 11:42:45
    najlepsza kontrola to dobry życzliwy sąsiad.
  • marek 2016-04-11 22:16:39
    ja miałem kontrolę fizyczną 20.07.2015 i 27.09.2015 (tu pewnie sprawdzali czy rośnie poplon ścierniskowy pożniwny) - dopłat brak
  • ekojajo 2016-04-11 14:36:59
    ARiMR kontroluje grunty rolników nawet w lutym i marcu za poprzedni rok kalendarzowy i to w ramach dopłat bezpośrednich.Mnie kontrolowali dwa razy raz 16 lutego,drugi raz 21 marca,bo PSL-owcy widzieli mnie w tamtym roku na strajku rolników.!Uzasadnienie decyzji o odmowie dopłat brzmiało :wygaszenie produkcji rolnej na kontrolowanym terenie.A co oni spodziewali się między 16 lutego a 21 marca produkcji bananów ?Przesłali mapki bez mojego podpisu i daty a więc nie spełniające wymogów formalnych do WSA bez mojej wiedzy i sąd z tych ich mapek wywodził dowody !!!!!!!.Gdy zwróciłem się do sądu o te mapki,które są mi nie znane w celu odwołania to sąd walił w głupa,że nie wie o jakie mapki chodzi !!!!
  • 2 decyzje 2016-04-11 13:19:36
    ARiMR wydaje podwójne decyzje nawet rolnikom ,którzy otrzymali płatności wysyłają nowe decyzje ciekawe czy za nowymi decyzjami pójdą przelewy jak tak będą jaja na całą europe.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!