PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Dopłaty w wysokości 260 euro na ha są pewne?

Dopłaty w wysokości 260 euro na ha są pewne? Wyrównanie dopłat unijnych jest pewne? fot. pixabay

Wystarczy wdrożyć ostatnią reformę WPR z 2013 r. i nastąpi wyrównanie dopłat do poziomu 260 euro/ha – stwierdza Ministerstwo Rolnictwa.Podczas  posiedzenia Podkomisji stałej do spraw monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki omówił plany ministerstwa dotyczące doprowadzenia do wyrównania stawek dopłat bezpośrednich.

Więcej: MRiRW: W UE powinna być jedna stawka dopłat bezpośrednich - 260 euro na ha

Wiceminister mówił, że opracowano dwa scenariusze dochodzenia do wyrównania stawek płatności i są analizowane różne możliwości. Zapytaliśmy o szczegóły polskiego stanowiska.

Ministerstwo tak opowiedziało o prowadzonych pracach:

"W 2016 i 2017 roku jednym z kluczowych zadań stojących przed polską administracją jest udział w pracach na forum UE dotyczących przeglądu Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020. Przegląd ten będzie wstępem do dyskusji o kształcie unijnych polityk po 2020 roku, w tym WPR. Ministerstwo Rolnictwa traktuje przegląd Wieloletnich Ram Finansowych jako proces, w trakcie którego przedstawione zostaną m.in. polskie oczekiwania dotyczące obecnego i przyszłego kształtu WPR, w tym wyrównanie dopłat bezpośrednich. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest zaangażowany w prace międzyresortowego Zespołu ds. przeglądu Wieloletnich Ram Finansowych budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 i negocjacji Wieloletnich Ram Finansowych po 2020 roku, powołanego przez Ministra Spraw Zagranicznych w lutym br. W związku z pracami tego Zespołu Ministerstwo Rolnictwa prowadzi analizy dotyczące m.in. konsekwencji różnych scenariuszy uwzględnienia kluczowych polskich postulatów w zakresie rolnictwa zarówno w czasie przeglądu obecnych wieloletnich ram finansowych, jak i kolejnego wieloletniego budżetu UE.

W styczniu 2016 r. w Ministerstwie Rolnictwa rozpoczęto działania, które doprowadzić mają do przygotowania kierunkowego stanowiska i argumentacji w odniesieniu do oceny obecnej WPR i przyszłych zmian tej polityki. Zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołano Zespół wspierający prace w zakresie przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2014-2020 i opracowania propozycji Polski dotyczących tej polityki po roku 2020, w skład którego wchodzą przedstawiciele administracji i środowisk naukowych. W wyniku dotychczasowych prac określono założenia polskiej wizji WPR po 2020 r., która m.in. powinna zapewniać równe warunki konkurencji na jednolitym rynku – co wymaga wyrównania wsparcia bezpośredniego. Wyrównanie powinno opierać się na średnich stawkach płatności bezpośrednich w przeliczeniu na hektar użytków rolnych (na obecnym etapie nie jest określony poziom docelowy wsparcia). Zastosowany w obecnej perspektywie finansowej mechanizm wyrównywania średnich stawek płatności bezpośrednich pozwala jedynie częściowo zmniejszyć występujące między państwami zróżnicowania.

Postulat wyrównania dopłat bezpośrednich prezentowany jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w czasie spotkań bilateralnych i wielostronnych na forum UE. Przedstawiony został Komisarzowi ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich P. Hoganowi podczas spotkania w Warszawie w marcu br., a także podczas rozmów z ministrami rolnictwa Francji i Niemiec w kwietniu br. Stanowisko w sprawie wyrównania dopłat było też prezentowane przez Polskę na nieformalnym posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w końcu maja br., na którym odbyła się wstępna dyskusja nt. przyszłości WPR.

W czasie posiedzenia Podkomisji stałej do spraw monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w dniu 5 lipca 2016 r. Ryszard Zarudzki, podsekretarz stany w MRiRW, odniósł się do podstawowego scenariusza wyrównania płatności bezpośrednich w UE, jaki analizuje resort rolnictwa, tj. wyrównania do poziomu 260 euro/ha. Taki poziom będzie miała średnia stawka płatności bezpośrednich w UE w 2020 roku, po całkowitym wdrożeniu ostatniej reformy WPR z 2013 r.”

Czy dowiemy się o „dwóch scenariuszach dochodzenia do wyrównania stawek płatności”, o których mówił wiceminister podczas obrad podkomisji? Nie wiadomo, ale jeśli przyjąć, że wystarczy „całkowite wdrożenie ostatniej reformy WPR” – sukces polegający na wyrównaniu dopłat do poziomu 260 euro/ha wydaje się pewny…

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (13)

 • wieslaw 2016-07-15 20:51:23
  gdzie to jest te 500ha pod Brodnicą będę wdzięczny za podpowiedż
 • Stan. 2016-07-15 11:51:53
  No no , inteligencja rolnicza dała niezły głos . Jak już jesteśmy Panowie na takim poziomie cywilizacyjnym , to może należałoby objąć funkcje i posady (?) choćby w izbach rolniczych ? Taki Ardanowski (solidarnościowy ograniczony chłop) albo nawiedzony w wierze Szumilewicz , to wg. Was są właściwe typy dla zabezpieczania rolniczych interesów ? 20 lat temu - zgłosiłem swoją kandydaturę na prezesa izby wojewódzkiej i przegrałem , zgłosiłem siebie na wiceprezesa i wygrałem . Byłem chyba jedynym w kraju , który siebie zaproponował na funkcję . Po dwóch kadencjach - dalej nie było ludzi dobrze wykształconych i odważnych by ...aaaa,, szkoda gadać. Jak zabierałem głos - robiło się cicho na sali , a "palacze " wracali z korytarza ale braw nigdy nie zaznałem ponieważ jak mi powiedział jeden z delegatów : każdym zdaniem utwierdzasz ludzi w przekonaniu , że są głupsi od ciebie , a chłopy przecież są
  " najmądrzejsze" - bez nauki.
 • ZF 2016-07-14 10:59:12
  w tej czesci ciała mam wszystko gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę obiecuje się nam chłopom cuda,a ks. Rydzyk kupuje sobie gosp.500 ha pod Brodnicą
 • OBSERWATOR 2016-07-13 22:22:30
  A może postraszyć BREXITEM , wówczas może nas potraktuja powaznie !!!!
 • fun 2016-07-13 07:20:36
  Jakie dopłaty?

  Przecież my Polacy jesteśmy dumnym, suwerennym narodem i nie chcemy żadnych dopłat z upadłej Unii!

  My chcemy Jarka Wiecznie Dziewicę!
  Niech usłyszy naszych wołań głos!
 • pit10 2016-07-12 22:45:13
  Najpierw wyrównać wpłaty do budżetu unijnego a potem myśleć o równych dopłatach dla rolników jeśli polska wpłaca przez 7 lat ok 18mld euro a bierze ok 100 mld euro to o czym tu mówić i czego żądać???
 • KOCMENTARZ 2016-07-12 20:41:33
  Wspólna Polityka Rolna, a zwlaszcza ona jest zabawką na wyłączność w rękach Francuzow i Niemców. Tę zabawe we wspolne rolnictwo wymyslił generał de Gaulle na początku lat 60- tych , Generał kazał swojemu ministrowi rolnictwa ekonoimiście Edgarowi Pisaniemu napisać zręby tej polityki rolnej a za te zabawe w ramach reparacji wojennych i za to, że wyywołali pozóge wojenna, m ieli zaplacicc Niemcy. Adenauer sie zgodził, za to zaplacic, bo lubuł de Gaulle i nie chcial mu robic [przykrosci. EDgar Pisani zmarł przed tygodniem w wieku 97 lat. Dosłownie tydzien temu umarł facet, który wymyślił Wspólną polityke Rolna czy to nie paradoks. najśmieszniejsze jest jednak to, że Edgar Pisani na kilka lat rzed śmiercią postulował reformę WPR tak, by wszytskie kraje członkowskie dostawaly takie same doplaty. To , że nikt go nie sluchal to zupełnie inna sprawa. A już najbardziej paradoksalne jest to, że kierunki zmian, które proponował sam ojciec WPR wlaściwie pokrywały się z tym co opowiadał o reformie sam Sawicki. Oczywiscie Sawicki nie mial pojęcia o tym, że istniał w ogółe jPisani i że to on wymysłil tę zabawę w europejskie rolnictwo. Polscy polityce nie chca zajać się rolnictwem i wsia na serio , bo mają to w głębokim poważaniu czyli w d...e.

  Ani PSL ani Po ani PiS nie taktują zabawy w rolnictwo na poważnie , tylko traktuja i rolnictwo i rolników instrumentalnie pod wybory samorzadowe czy parlamentarne. I Sawicki i Kalemba i ten Jurgiel to jedna familia. A Kaczyński ? on to nie wie gdzie krowa ma ogon a dał wsi PiNCET plus boi chciał wygrać wybory , rolnicy kupia sobie za to troche niemieckich rzęczhow , którymi paru młodych chłopaków zabije sie na najbliższym drzewie.
  Po co to wszystko piszę, ano po to, by uswiadomić audiencji , że polscy politycy to rolniczy ignoranci, bo jak Pisani mial 93 lata za czasów koalicji PO/PSL, .Ttzeba było zaprosić go do Polski i niechby powiedział rolnikom polskim co trzeba robić w Unii, zeby wychodzili na swoje. Wbrew pozorom jest wiele wspólnych obszarow, w ktorych polscy rolnicy powinni wspołpracowac z francuskimi.

  Na przyklad we Francji coraz częściej mówi sie o powrocie do rolnictwa chlopskiego w kontrze do przemysłowego, bo industrializacja przemysłu sprawi, że żywność będzie nie do jedzenia i ludzi się nim beda truli. Smaczne jedzenie może być zrobione tylko metoda rzemieslniczo- chałaupnicza przez rolników, ale prawdziwych chłopów. A związki zawodowe ? We Francji liderzy związkow rolniczych już i tak grają w orkiestrze globalizacji i wielkiego przemysłu rolno -spozywczego. Podobnie postępuja kolejni ministrowie rolnictwa, którzy oni z kolei chodza na pasku kapitalistycznej globalizacji. W ogóle Polsce nie ma żadnej publicystyki i rzetelnej debaty w sprawach rolniczych.. A to co sie mówi o i pisze o rolnictwie jest pierd... e o Szopenie.
 • baca56 2016-07-12 19:46:16
  Zgadzam się z poprzednimi komentarzami, ale...
  Gdyby rolnicy francuscy byli w dopłatach tak nierówno traktowani jak nasi, to było by piekło.
  Jest prosty sposób, aby spróbować pomóc resortowym negocjatorom :
  Rolnicza blokada na najważniejszych zachodnich przejściach granicznych.
  TIR z meblami? Przepuszczamy, narzędzia czy chemię też. Elektronika, śrubki czy szmaty -OK, przejeżdżasz.

  Żywność? SZLABAN! Zawracaj, albo wysypiemy towar na jezdnię.

  Bo w wyniku nierównych dopłat mamy faktycznie do czynienia z dumpingiem.
  I żadne pitolenie o wolnym handlu tego nie przysłoni.

  Taka akcja nie będzie szczelna - puszczą transport przez inne przejścia - ważne, żeby była spektakularna, Telewizja, prasa, internet. Przepychanki,Trochę zadymy. Duńskie czy niemieckie "blondyny" na bruku...

  Nie sądzę, żeby obecna władza zdecydowała się kogoś za to posadzić,
  choć oczywiście pamiętam przypadek śp.Zagórnego z lat 90-tych.
  Ale to chyba inne czasy.

  No to jak, mamy jakieś rolnicze związki zawodowe?
  Czy znowu trzeba ad hoc powoływać jakieś chwilowe komitety?


 • KOCMENTARZ 2016-07-12 17:48:13
  Pan wiceminister Zarudzki wygląda na inteligentnego człowieka a najał sie za pozytecznego I....ę. Polskie postulaty dotyczace zrownoanai dopłat do najwyzszych, ktore biora w Niemczechi we Francji jest znanu UE od kilku lat. Takie postulaty zglaszaja wszytskie panstwa cżłonkowskie a komisraz rolniczy ( obecnie Irlandczyk Hogan )- nic sobie z nich nie robi. Irlandczyk przyjedzie za jakiś czas do Janiosnki albo do MIedzyzsrojów na zaproszenie Kanclerza EFRWP BAlazsa i w towarzystwie Buzka, Siekierskiego, Jurgiela, Zagórskiego i SAwickiego wypije litra wodki zagryzie schaobowym i rakami i znow pokiwa głowa słyszac postylaty o zrównianiu doplat z Niemcami i Francją. Po czym odleci do Brukseli. tak jak robił to kilka razy.
 • rolnik 2016-07-12 17:24:12
  Kiedy reszta dopłat za 2015 rok Termin ostateczny to 30 czerwiec 2016
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.92.170.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!