Od 11 lutego stanął licznik dopłat na stronie ARiMR – od dobrych dwóch tygodni poruszający się tylko nieznacznie. Teraz nie jest zmieniana nawet data, a udostępniana informacja brzmi: „Od 1 grudnia ub.r. do 11 lutego 2016 roku ARiMR wypłaciła w ramach dopłat bezpośrednich za 2015 rok ponad 3,35 mld złotych. Pieniądze zostały przekazane na konta bankowe 791,4 tys. rolników.” Razem z zaliczkami wypłacono „łącznie ponad 6 mld złotych”.

Zamierzano wypłacić 6,4 mld do końca stycznia, a w lutym kolejny miliard. Czy to tylko kwestia sprawności systemu informatycznego? Dlaczego więcej on może osiągnąć w końcu miesiąca? Przypomnijmy, że kolejne wypłaty dopłat prezes ARiMR Daniel Obajtek zapowiedział na przełomie lutego i marca.

„Farmer” pyta w ARiMR o nowy harmonogram wypłaty dopłat bezpośrednich – niestety od prawie trzech tygodni nie mamy żadnej odpowiedzi. Zajrzeliśmy zatem do archiwum, żeby sprawdzić, jak to w latach przeszłych bywało.

A bywało lepiej.

W 2012 r. informowano o takim stanie wypłat na 20 stycznia:

"7,9 mld zł otrzymali do 19 stycznia br. rolnicy w ramach dopłat bezpośrednich za 2011 r. Pieniądze dostało już około 916 tys. osób, czyli ok. 70 proc. uprawnionych - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa."

 Podobnie jak w tym roku było jednak i dwa lata temu:

 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotychczas wypłaciła rolnikom 5,8 mld zł w ramach dopłat bezpośrednich za 2013 r. Pieniądze dostało już 732 tys. osób. O dopłatę za ub. r. ubiega się ogółem ok. 1 mln 350 tys. rolników - informowała ARiMR 30 stycznia 2014 r.

Dodajmy tylko, że tegoroczne wypłaty dopłat - najpierw w formie zaliczek - ciągną się aż od połowy października.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!