Oddziały terenowe ARR będą przyjmowały je do 15 lutego przyszłego roku. Agencja uczula rolników, że na jej stronach internetowych został udostępniony nowy wniosek o dotację.

Rolnicy ubiegający się o dopłaty przedstawiają w Agencji faktury zakupu nasion . Materiał siewny musi pochodzić od producentów, którzy mają uprawnienia do obrotu takimi nasionami. Tylko wtedy jest gwarancja uzyskania dotacji.

Działki, które zostały obsiane kwalifikowanymi nasionami trzeba przedstawić we wniosku. Wykaz ten musi być zgodny z wykazem działek, który jest przedstawiany w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podczas ubiegania się o dopłaty bezpośrednie.

Agencja Rynku Rolnego sprawdza krzyżowo te dane, a gospodarstwa do kontroli są typowane losowo.

Dopłaty do materiału siewnego mają charakter pomocy de minimis. Oznacza to, że dotacje dla rolników są zliczane i w kolejnych trzech latach nie mogą przekroczyć w sumie 7,5 tys. euro.

Obecnie dopłaty przysługują tym rolnikom, którzy wysieją kwalifikowany materiał siewny zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków.

O dopłaty za wysiane nasiona zbóż ozimych można ubiegać się w obecnym terminie. Do strączkowych i ziemniaków – od 15 kwietnia do 15 czerwca każdego roku.

W minionym sezonie ARR wypłaciła rolnikom 63 mln zł. Z dofinansowania skorzystało ponad 48 tys. rolników. Nasionami z dopłatami obsiano w sumie ponad 550 tys. hektarów.

Minister rolnictwa chce także zmniejszyć normę wysadzanie ziemniaków z 2,5 tys kg do 2 tys. kg na ha.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!