PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

13 czerwca ruszą wypłaty pomocy dla producentów mleka

13 czerwca ruszą wypłaty pomocy dla producentów mleka Wkrótce rozpocznie się wypłata nadzwyczajnego wsparcia dla producentów mleka; fot. Fotolia

Pierwsze wypłaty w ramach pomocy dla producentów mleka Agencja Rynku Rolnego zrealizuje 13 czerwca br., a wszystkie środki finansowe z tego tytułu zostaną wypłacone już do 16 czerwca br. – zapowiada Ministerstwo Rolnictwa.Zrealizowanie tej pomocy, dopuszczalnej – przypomnijmy – rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2015/1853 z dnia 15 października 2015 r., ustanawiającym tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych, jest warunkiem skutecznego zabiegania w UE o możliwość udzielenia innego wsparcia.

W ramach obecnie realizowanego systemu pomocy przewidziano 1,5 grosza do wyprodukowanego kilograma mleka, a całkowita kwota wsparcia przewidziana na ten cel dla polskich producentów mleka wynosi 122,7 mln zł.

Polsce nie udało się uzyskać unijnego poparcia dla zwolnienia rolników z płacenia kar za nadprodukcję w ostatnim roku kwotowania. Teraz MRiRW zabiega o akceptację podobnego programu: pomoc ma przysługiwać producentom mleka, którzy uiścili I ratę opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015 i dla których wniesienie pozostałej do uiszczenia opłaty określonej w decyzji zagraża ich ważnym interesom.

Taki program przyjął polski rząd, teraz czeka na jego zatwierdzenie przez Komisję Europejską.

Więcej: Rząd ustanowił program pomocy dla producentów mleka

Jak informowano wcześniej, jednym z argumentów przeciwko przygotowaniu nowego unijnego wsparcia dla producentów było niewykorzystanie dotychczas dostępnych środków na ten cel.

Więcej: Kilka krajów UE, w tym Polska, za większym wsparciem dla rolników

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, nadzwyczajne wsparcie dla mleczarzy i producentów trzody musi trafić do rolników do końca czerwca, aby mogło być w połowie zwrócone ze środków UE. Polska skorzystała z możliwości zwiększenia z budżetu państwa o drugie tyle puli dostępnej na ten cel.

Dotychczas nie jest znana stawka pomocy dla trzodziarzy. Ma być podana na początku przyszłego tygodnia.

Więcej: Jest stawka pomocy dla producentów mleka

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Mikołaj 2016-06-08 22:56:05
  Chyba się pochlastam . Mam obniżkę ceny o 22 grosze kolejny miesiąc czyli 4.400 na miesiąc , a dostanę od kwoty 100 tysięcy - raz - razem 1500 zł
 • Jarek 2016-06-04 00:51:27
  A kiedy pomoc dla producentów zbóż i trzody chlewnej?
 • zorientowany 2016-06-03 15:53:20
  poklikaj w linki zielone, to się dowiesz
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!