Zrealizowanie tej pomocy, dopuszczalnej – przypomnijmy – rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) 2015/1853 z dnia 15 października 2015 r., ustanawiającym tymczasową nadzwyczajną pomoc dla rolników w sektorach hodowlanych, jest warunkiem skutecznego zabiegania w UE o możliwość udzielenia innego wsparcia.

W ramach obecnie realizowanego systemu pomocy przewidziano 1,5 grosza do wyprodukowanego kilograma mleka, a całkowita kwota wsparcia przewidziana na ten cel dla polskich producentów mleka wynosi 122,7 mln zł.

Polsce nie udało się uzyskać unijnego poparcia dla zwolnienia rolników z płacenia kar za nadprodukcję w ostatnim roku kwotowania. Teraz MRiRW zabiega o akceptację podobnego programu: pomoc ma przysługiwać producentom mleka, którzy uiścili I ratę opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015 i dla których wniesienie pozostałej do uiszczenia opłaty określonej w decyzji zagraża ich ważnym interesom.

Taki program przyjął polski rząd, teraz czeka na jego zatwierdzenie przez Komisję Europejską.

Więcej: Rząd ustanowił program pomocy dla producentów mleka

Jak informowano wcześniej, jednym z argumentów przeciwko przygotowaniu nowego unijnego wsparcia dla producentów było niewykorzystanie dotychczas dostępnych środków na ten cel.

Więcej: Kilka krajów UE, w tym Polska, za większym wsparciem dla rolników

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, nadzwyczajne wsparcie dla mleczarzy i producentów trzody musi trafić do rolników do końca czerwca, aby mogło być w połowie zwrócone ze środków UE. Polska skorzystała z możliwości zwiększenia z budżetu państwa o drugie tyle puli dostępnej na ten cel.

Dotychczas nie jest znana stawka pomocy dla trzodziarzy. Ma być podana na początku przyszłego tygodnia.

Więcej: Jest stawka pomocy dla producentów mleka

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!