Nabór wniosków w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza (SIWRM) rozpocznie się już w styczniu, prawdopodobnie w następnym tygodniu.

W porównaniu z ubiegłorocznym SIWRM tegoroczny program wprowadza prefinansowanie projektów. Zdaniem specjalistów, będzie to znaczące ułatwienie dla samorządów, które nie będą musiały zaciągać już kredytów na realizację przedsięwzięcia.

Jak podkreślał na konferencji prasowej w czwartek Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, środki przekazane przez województwo samorządom będą traktowane jako środki własne, co pozwoli uzyskać pieniądze na inwestycje również z Unii Europejskiej.

"Pieniądze mają służyć stymulacji rozwoju regionu. My nie chcemy dawać ryby, chcemy dać wędkę" - powiedział Struzik.

Mazowieckie gminy i powiaty otrzymają pieniądze m.in. na modernizację dróg, placówek oświatowych oraz obiektów sportowych. W ramach planu pomocowego dofinansowana będzie także budowa sieci kanalizacyjnych i wodociągowych.

Tego typu działania wiążą się z bardzo dużymi nakładami finansowymi, co uniemożliwia wielu gminom samodzielne przeprowadzenie tych inwestycji - podkreślają eksperci.

Kwoty przekazywane na realizację programu pochodzą w całości ze środków własnych województwa. Jak podkreślali obecni na konferencji prasowej eksperci - jest to jedyne w skali kraju tego typu wsparcie województwa dla lokalnych samorządów.

Obecni na konferencji prasowej samorządowcy podkreślali, że pozyskanie środków z wojewódzkiego programu jest dużo prostsze niż uzyskanie pomocy z Unii Europejskiej. Chwalili oni również województwo za tak szybkie ogłoszenie planu. Jak podkreślali, ułatwi im to ułożenie budżetu w taki sposób, aby w pełni wykorzystać otrzymane środki.

W ciągu ostatnich dwóch lat, dzięki wsparciu województwa, na Mazowszu wybudowano ponad 200 km dróg powiatowych i ponad 300 km dróg gminnych, a także ponad 500 km sieci wodociągowej i około 100 km sieci kanalizacyjnej. Zmodernizowano i wyposażono wiele placówek oświatowych, a także sal gimnastycznych. Zbudowano kilkanaście nowych boisk sportowych i wyremontowano wiele gminnych stadionów - podał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!