Lokalna Grupa Rybacka "W dolinie Tyśmienicy i Wieprza" wybierze projekty i rozliczy beneficjentów. Na podstawie umowy z ministrem rolnictwa stowarzyszenie będzie dysponowało pieniędzmi z Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

- W tym programie chodzi nie tylko o wzmacnianie gospodarstw rybackich, ale też o rozwój innych dziedzin, poprawę infrastruktury, urozmaicenie możliwości rozwojowych - powiedział w poniedziałek rzecznik stowarzyszenia Mariusz Puła.

Dodał, że obecnie trwają spotkania i szkolenia osób zainteresowanych uzyskaniem dotacji.

Przyjmowanie wniosków rozpocznie się na przełomie lutego i marca br. Pierwsze konkursy będą dotyczyły przedsięwzięć z zakresu m.in. ułatwienia sprzedaży ryb, a także poprawy funkcjonowania transportu publicznego, opieki zdrowotnej, lepszego dostępu do internetu, rozbudowy bazy turystycznej, otwierania sklepów i zakładów usługowych.

Stowarzyszenie zrzesza przedsiębiorców i samorządy z trzech powiatów województwa lubelskiego: lubartowskiego, ryckiego i parczewskiego. Na ich terenie działa 15 dużych gospodarstw rybackich, a łączna powierzchnia stawów hodowlanych wynosi kilkaset hektarów. Hoduje sie tam: karpie, sumy, amury, tołpygi, liny, karasie, szczupaki, sandacze. Mieszkańcy tych terenów od wieków są związani z rybołówstwem, w hodowli ryb wykorzystują tradycyjne metody i naturalny pokarm.

Dotacje trafią do samorządów, firm i osób fizycznych z terenów działania stowarzyszenia.

30 mln zł ma być rozdysponowanych w br. i przyszłym roku, a realizacja projektów powinna być zakończona do 2015 r.

Na poszczególne przedsięwzięcia będzie można uzyskać od 300 tys. zł do 1,5 mln zł. W zależności od rodzaju wniosku dotacja pokryje od 60 do 85 proc. kosztów.

Podobał się artykuł? Podziel się!