Tak wynika z podsumowania realizacji programów unijnych na rozwój obszarów wiejskich w minionych latach, które przedstawiono w środę podczas konferencji zorganizowanej w Prószkowie k. Opola.

Odpowiedzialny m.in. za rolnictwo wicemarszałek woj. opolskiego Antoni Konopka podał, że za pieniądze, którymi dysponował w ramach PROW samorząd woj. opolskiego w minionej unijnej perspektywie finansowej, wykonano ponad 350 km kanalizacji sanitarnej i systemów odprowadzania ścieków, ponad 96 km sieci wodociągów, trzy duże oczyszczalnie ścieków i ponad 490 oczyszczalni przydomowych, a także np. osiem targowisk czy 167 świetlic wiejskich, z których 12 wybudowano, a 155 wyremontowano. Pieniądze te wykorzystano też na remont 82 kościołów w regionie, zagospodarowanie 82 centrów wsi, przygotowanie 68 obiektów sportowych czy blisko 100 placów zabaw.

Konopka zaznaczył, że w woj. opolskim obszary wiejskie stanowią blisko 95 proc. powierzchni regionu i mieszka na nich prawie połowa mieszkańców Opolszczyzny. - To, co się na nich dzieje jest więc bardzo istotne, bo dotyczy dużego terenu i dużej grupy mieszkańców - podkreślił. Wicemarszałek powiedział również, że "mocnym sojusznikiem" samorządu województwa w dysponowaniu pieniędzy z PROW były Lokalne Grupy Działania i Lokalna Grupa Rybacka.

Zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Bartosz Szymański podkreślał, że działania samorządowe dotyczące PROW to "sukces mijającej perspektywy". "Jak patrzymy na statystykę w skali kraju, to te pieniądze, które zostały przeznaczone na wieś polską w każdym z 16 regionów, zostały wykorzystane" - mówił. Dodał też, że realizowane w ramach PROW projekty często nie były dużymi, wielomilionowymi. "(...) Ale one naprawdę zmieniały te miejscowości" - zaznaczał.

Marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła w rozmowie z mediami zaznaczył, że przy podsumowaniach, jakich dokonano w środę, przytaczane były głównie "rzeczy policzalne", np. kilometry wybudowanych wodociągów. - To wszystko jest oczywiście ważne. Ale równie ważne - jeśli nie ważniejsze - jest to, że wokół PROW zbudowany został kapitał społeczny - mówił Buła. I dodał: To jest zadanie na przyszłość, by podtrzymać ten efekt społeczny.