Województwo łódzkie ma znaczący potencjał w zakresie odnawialnych źródeł energii. W Uniejowie powstało pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne wykorzystujące zasoby wód geotermalnych, a w Poddębicach istnieje jedna z największych w kraju instalacji słonecznych do podgrzewania wody, natomiast na górze Kamieńsk - park wiatrowy.

Obok tych dużych projektów realizowane są także mniejsze na obszarach wiejskich. Gminy pozyskują na nie fundusze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-13.

W ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich pięć projektów dot. odnawialnych źródeł energii otrzymało ostatnio łącznie ponad 4,4 mln zł unijnego dofinansowania.

Jak poinformowała rzeczniczka marszałka woj. łódzkiego Joanna Blewąska, w gminie Rokiciny powstały pompownie wraz z instalacjami centralnego ogrzewania - służyć one będą świetlicom wiejskim w Łaznowskiej Woli oraz w Nowych Chrustach. Gmina pozyskała prawie 500 tys. zł funduszy unijnych, a całkowity koszt projektu wyniósł 762 tys. zł.

Zakończył się też projekt stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Poddębice i Zadzim - Kraina bez barier". Polegał on na zakupie i montażu kolektorów słonecznych na budynku weterynaryjno-hipoterapeutycznym w miejscowości Zadzim. Połowę kosztów dofinansowała UE, czyli 15 tys. zł.

W trakcie realizacji są trzy projekty.

Gmina Rzeczyca zdecydowała się na przebudowę systemów grzewczych w obiektach komunalnych z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii - pompy ciepła. Nowe systemy grzewcze zyskają obiekty Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy, Sadykierzu i Luboczy oraz centrum rekreacyjno-sportowe w Kanicach. Łączny koszt inwestycji to 1,5 mln zł, a unijne dofinansowanie - 919 tys. zł.

Gmina i miasto Drzewica prowadzą projekt "Instalacja pomp ciepła i kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej". Całkowity kosz wyceniono na ponad 3 mln zł, z których ponad połowa to unijne wsparcie.

Zaplanowano remont instalacji centralnego ogrzewania z montażem pompy ciepła w budynkach szkół podstawowych w Brzustowcu, Domasznie oraz Radzicach Dużych. Powstają też instalacje solarne do podgrzewania ciepłej wody w budynkach Klubu Sportowego Gerlach Drzewica i Ludowego Klubu Kajakowego w Drzewicy.

Gmina Kiełczygłów wesprze przedszkole, szkoły oraz urząd gminy. Z Unii pozyska 1,5 mln zł, a całkowity koszt wynieść ma niemal 2 mln zł. W ramach projektu powstają pompy ciepła wraz z instalacją centralnego ogrzewania dla przedszkola w Kiełczygłowie, budynku Urzędu Gminy w Kiełczygłowie oraz szkoły podstawowej w Chorzewie.

Podobał się artykuł? Podziel się!