Inwestycje zostaną sfinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Samorządy, które podpisały umowy będą budować z unijnych pieniędzy oczyszczalnie ścieków, przyłącza oraz sieci wodociągowe i kanalizacyjne, a także zbiorniki oddzielające wstępnie zanieczyszczenia stałe.

Jak podkreślił marszałek, dzięki unijnym pieniądzom warmińskie i mazurskie wsie pięknieją, a ich mieszkańcom poprawia się jakość życia. - Za sprawą prężnie działających samorządów, ale i dzięki pracy liderów w społecznościach wiejskich budowane są świetlice dla organizacji pozarządowych i młodzieży, powstają boiska dla dzieci, a także budowane są sieci kanalizacyjne i wodociągowe - podkreślił marszałek. Dodał, że wiejskie gminy muszą poprawiać infrastrukturę ze względu na wzrost liczby ludności na wsiach.

Jak wykazał powszechny spis ludności i mieszkań w 2011 roku, w ostatnich latach z miast na Warmii i Mazurach przeprowadziło się na wieś 2 proc. ludności.

Inwestycje będą realizować gminy wiejskie, ale także wyspecjalizowane spółki gminne, np. zakłady wodociągów i kanalizacji.

Jak poinformował dyrektor departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim w Olsztynie Jarosław Sarnowski, dotąd z PROW w woj. warmińsko-mazurskim samorządy wiejskie podpisały 181 umów na 325 mln zł. Samorządy oprócz sieci wodno-kanalizacyjnych budują także infrastrukturę internetową oraz modernizują targowiska.

Podobał się artykuł? Podziel się!