Pozwoli to złagodzić skutki zakazu importu wprowadzonego przez władze rosyjskie.

Komisja po raz pierwszy wprowadziła te środki w odpowiedzi na rosyjski zakaz importu w sierpniu 2014 r. Rozszerzony system o wartości prawie 70 mln euro skierowany jest do unijnych producentów owoców i stanowi „siatkę bezpieczeństwa” dla rolników, którzy nie mogą znaleźć rynków zbytu dla swoich produktów.

Zapewni on rekompensatę dla europejskich sadowników, którzy zdecydują się na dystrybucję produktów wśród organizacji (np. organizacji charytatywnych i szkół) lub wykorzystanie ich do innych celów (np. pasza dla zwierząt, kompostowanie, przetwórstwo).

W tej sprawie wypowiedział się komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan:  - Komisja zrobiła wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć producentów europejskich, którzy odczuli negatywne skutki rosyjskiego zakazu. To najnowsze przedłużenie jest kolejnym sygnałem, że będziemy nadal zdecydowanie i bez obaw wspomagać naszych rolników. Środki wsparcia będą szły w parze z trwającymi obecnie pracami nad modernizacją i uproszczeniem WPR z korzyścią zarówno dla naszych rolników, jak i szeroko pojętego społeczeństwa europejskiego.

Rozszerzony system uzupełnia serię już stosowanych innych nadzwyczajnych środków wsparcia ukierunkowanych na rynek rolny i powiązanych z rosyjskim zakazem. Z regularnego monitorowania i oceny rynku przez Komisję wynika, że środki te poprawiły sytuację rynkową w odniesieniu do upraw jednorocznych (zwykle są to warzywa). Większość produkcji dotkniętej rosyjskim zakazem importu została skierowana na inne rynki, dzięki czemu ceny rynkowe ustabilizowały się. Jednak w związku z tym, że sektor upraw wieloletnich (drzewa owocowe) nie jest w stanie przystosować się tak szybko do zmieniającej się sytuacji, nowe środki zostały opracowane specjalnie na potrzeby tego sektora.

Dzięki nadzwyczajnym środkom wsparcia indywidualni producenci mogą korzystać z wyższych stawek współfinansowania ze środków UE w porównaniu ze stawkami przewidzianymi w ramach regularnych środków. Za operacje wycofania z rynku w celu bezpłatnej dystrybucji, tj. przekazanie gotowych do spożycia owoców na rzecz organizacji charytatywnych, – co pozwala uniknąć marnotrawienia żywności – rolnicy otrzymują wsparcie w 100 proc. finansowane przez UE. Owoce, które zostały wycofane z rynku, ale nie są do faktycznej konsumpcji (np. są wysyłane bezpośrednio do kompostowania), lub które są zbierane przed uzyskaniem przez nie dojrzałości (tzw. zielone zbiory) lub w ogóle nie są zbierane, objęte zostały niższymi poziomami wsparcia.

System obejmuje maksymalną ilość 165 835 ton owoców, podzieloną na cztery różne rodzaje drzew owocowych: jabłka i gruszki; śliwki; owoce cytrusowe; brzoskwinie i nektaryny. Do 12 państw członkowskich, do których środki są skierowane, zastosowanie będą miały różne ilości podlegające wycofaniu, co zagwarantuje, że wsparcie finansowe trafi do producentów w najtrudniejszej sytuacji.

W Polsce system obejmie 75 565 ton jabłek i gruszek, 425 ton śliwek i 510 ton brzoskwiń i nektaryn.

Podobał się artykuł? Podziel się!