Od 1 lipca br. Cypr rozpoczął sześciomiesięczny okres sprawowania Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.  Prace legislacyjne nad  przyszłą Wspólną Polityką Rolną wchodzą w decydującą fazę – tekst kompromisowy co do reformy WPR, uwzględniający wszystkie poprawki zgłoszone przez posłów do Parlamentu Europejskiego, a jest ich aż 8 tysięcy, powinien powstać do końca listopada.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej Sofoclis Aletraris Wspólna Polityka Rolna jest dla prezydencji dużym wyzwaniem, jednak największym jest tzw. „zazielenienie”.

Potrzebę zazielenienia uznają wszystkie kraje członkowskie, różne są jednak interpretacje znaczenia „greeningu” – powiedział cypryjski minister rolnictwa. – Nie możemy w żadnym wypadku zignorować środowiskowego wymiaru rolnictwa. Z drugiej strony kiedy stawiamy wymogi rolnikom, musimy im również dawać jakieś zachęty, wspierać ich, aby nie porzucali ziemi i nie zmieniali profesji  – dodał.

Zapewnił, że prezydencja cypryjska będzie zdeterminowania aby osiągnąć kompromis po intensywnych pracach, konsultacjach i negocjacjach w najbliższym czasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!