Program zakłada dofinansowanie budowy, przebudowy i remontów dróg oraz działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wnioski przyjmowane są do końca września.

- Dofinansowaniem objęte mogą być drogi publiczne - powiatowe i gminne - lub drogi, którym w wyniku realizacji zadania zostanie nadany status drogi publicznej gminnej lub powiatowej. Program w 2013 r. zakłada znaczne zmiany: zwiększony został z 16,5 mln do blisko 83 mln zł limit środków dla województwa wielkopolskiego, a powiaty i miasta na prawach powiatu będą mogły otrzymać dotację na dwie inwestycje - poinformował rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube.

Na realizację zakwalifikowanego do dofinansowania zadania samorząd może otrzymać do 3 mln zł; kwota nie może przekroczyć 30 proc. wartości inwestycji. Wielkopolskie samorządy rozpoczęły już starania o pozyskanie środków z programu.

- Podejmujemy liczne starania o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację inwestycji drogowych. Oczywiście ubiegamy się także o dotację w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - poinformowała rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu Dorota Wesołowska.

Dotychczas ZDM pozyskał z Programu ok. 4,5 mln zł na budowę i modernizację odcinka ul. Bułgarskiej w Poznaniu, remont skrzyżowania ulicy Bułgarskiej z ulicą Grunwaldzką oraz rozbudowę ul. Sielskiej.

W Kaliszu w ramach Programu pod koniec września 2011 r. oddano do użytku rondo i dwie ulice. Łączna wartość tych inwestycji to ok. 11,6 mln zł. Samorząd Kalisza złoży wniosek o dofinansowanie kosztów przebudowy ul. Dobrzeckiej. Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Karina Zachara, na razie nie wiadomo, o jaką kwotę będzie się ubiegać miasto.

Ostrów Wlkp. zamierza złożyć opracowany już i przygotowany wniosek na przebudowę ul. Armii Krajowej i mostu w parku. Taką informację przekazała rzeczniczka prezydenta miasta Sylwia Nowicka.

Podobał się artykuł? Podziel się!