PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

8761 wniosków na renty strukturalne

Rolnicy złożyli w biurach powiatowych Agencji 8761 wniosków.ARiMR ma ustalone roczne limity finansowe na realizację tego zadania. Jest to związane z tym, że w kolejnych latach, do 2013 r., Agencja musi zarezerwować pulę pieniędzy dla tych rolników, którzy będą chcieli skorzystać z rent strukturalnych, gdyż osiągną odpowiedni wiek. Podstawowym warunkiem uzyskania renty strukturalnej jest osiągnięcie przez rolników wieku przedemerytalnego, wynoszącego 55 lat.

ARiMR ponownie będzie przyjmowała wnioski o renty strukturalne w 2008 r. Prezes ARiMR zobowiązany jest do podania do publicznej wiadomości informacji o terminie składania wniosków o renty strukturalne nie później niż 31 marca 2008 r. Łącznie do 2013 r. w ramach Programu może skorzystać z tego działania 50 400 rolników.

Polska jest jednym z krajów UE, który przewidział na renty strukturalne dla rolników najwięcej pieniędzy. W budżecie PROW na lata 2007 - 2013 zarezerwowano na to działanie ponad 2,18 mld euro (z czego 1,64 mld euro pochodzi z budżetu wspólnotowego, a ponad 0,5 mld euro z budżetu krajowego).

W całym programie PROW 2007-2013 na wszystkie działania realizowane przez ARiMR przewidziano w sumie ponad 17 mld euro, z czego ok. 9 mld euro zostało zarezerwowane na pomoc dla małych gospodarstw (najwięcej w całej UE), w tym na renty strukturalne oraz inwestycje w rolnictwie.

Od złożenia kompletnego wniosku ARiMR ma 40 dni na jego rozpatrzenie i wydanie postanowienia o spełnieniu warunków przez wnioskodawcę, jednak nie wcześniej niż po przesłaniu Polsce przez Komisję Europejską dokumentu zatwierdzającego PROW 2007 - 2013. Komitet Zarządzający ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich zatwierdził pod koniec lipca polski Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnik, który otrzyma postanowienie będzie musiał w ciągu pół roku udokumentować zbycie gospodarstwa i zaprzestać działalności rolniczej, następnie ARiMR ma 30 dni na wydanie decyzji przyznającej rentę strukturalną.

Źródło: ARiMR

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!