Poinformował o tym prezes ARiMR Dariusz Wojtasik.

"Nie chcemy mówić, że jest tragicznie, ale jest duże zagrożenie w wypłatach pieniędzy dla rolników" - powiedział Wojtasik podczas konferencji prasowej. Zapewnił jednocześnie, że nie ma zagrożenia dla wypłat dopłat bezpośrednich.

Na realizację PROW w latach 2007-2013 Polska ma do wykorzystania 17 mld euro. Środki z tego programu mogą być wypłacane m.in. na modernizację gospodarstw rolnych czy ułatwienie startu młodym rolnikom.

Wojtasik (który jest prezesem ARiMR od 23 stycznia br.) podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat kierownictwo Agencji nie zaplanowało i nie przeprowadziło procesów niezbędnych do przekazania rolnikom pieniędzy z PROW. Jak wyjaśnił, m.in. brakuje systemu informatycznego, który jest konieczny, aby ARiMR uzyskała akredytację Komisji Europejskiej i mogła przyjmować wnioski oraz wypłacać pieniądze.

W styczniu Wojtasik podjął decyzje o rozpoczęciu budowy systemu informatycznego. Podkreślił, że nie udało mu się jeszcze ustalić powodów zwlekania z rozpoczęciem realizacji tego przedsięwzięcia. Wojtasik uważa, że poprzednie kierownictwo Agencji dokonało istotnych zmian w harmonogramach uruchamiania PROW. Władze Agencji powołały już sztaby kryzysowe, które zajmą się problemami w tej instytucji.

Z komunikatu prasowego ARiMR wynika, że premier Donald Tusk zwrócił się do Najwyższej Izby Kontroli, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Ministerstwa Finansów o zbadanie sprawy problemów organizacyjnych w Agencji.

Władze Agencji przyznają, że należy jak najszybciej działać, aby nie doszło do utraty środków. Takie zagrożenie istnieje w przypadku wniosków azotanowych składanych w ramach modernizacji gospodarstw, gdzie termin podpisania umów upływa 30 kwietnia. Podobnie jest z projektem "Młody Rolnik", gdzie termin upływa z końcem lutego.

Na konferencji prezes poinformował też, że w tym roku Agencji może zabraknąć pieniędzy na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych. "Jest zagrożenie nieuruchomienia tych kredytów" - dodał.

W ubiegłym roku banki udzieliły rolnikom kredyty na łączną kwotę 3,2 mld zł. Dopłata do oprocentowania wypłacona przez ARiMR wyniosła około 64 mln zł.

Jak powiedział rzecznik Agencji Radosław Iwański, w tym roku banki zgłosiły, że kwota udzielonych kredytów może wynieść około 4 mld zł, a dopłata ARiMR około 100 mln zł. Agencja przygotowuje wniosek o korektę planu finansowego. Zostanie on przedstawiony ministrowi rolnictwa oraz ministrowi finansów.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!