Teoretycznie wnioski o przyznanie premii będzie można składać do końca czerwca. Ale nabór może być zamknięty wcześniej, gdy limit środków przyznanych dla danego województwa zostanie przekroczony.

Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR: - na bieżąco będziemy kontrolować sytuację, jeśli chodzi o wykorzystanie środków i ten komunikat na pewno w miarę wcześnie się pojawi, jeżeli te środki zostaną wykorzystane, że nie będzie już naboru wniosków.

Wiele wątpliwości budzi sposób rozpatrywania wniosków. Dla rolników nie do końca jest jasne, czy liczy się kolejność złożenia dokumentów, czy data przejęcia gospodarstwa.

Grażyna Wereszczyńska, Mazowiecki Oddział Regionalny ARiMR: - aby praca nad wnioskami przebiegała sprawnie, potrzebna jest akredytacja ministerstwa finansów.

Dariusz Wojtasik, prezes ARiMR: - w tym tygodniu mamy już uzyskać akredytację, więc będziemy praktycznie z automatu przystępować do oceny tych wniosków.

A to oznacza, że pierwsze decyzje powinny trafić do rolników już w czerwcu, a pieniądze po wakacjach. Do wczoraj w regionalnych oddziałach agencji Restrukturyzacji złożono ponad tysiąc wniosków.

Źródło: Dorota Florczyk/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!