PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

ARiMR ustalił kolejność pomocy dla grup producentów rolnych

ARiMR ustalił kolejność pomocy dla grup producentów rolnych Nowe grupy mogą składać wnioski o wyprzedzające finansowanie. Fot. Piotr Waniorek_zelaznastudio.pl

Wczoraj wieczorem ARiMR opublikowała kolejność listy grup producentów rolnych, którzy otrzymają pomoc finansową w ramach działania 9 "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" objętego PROW 2014-2020.Jak poinformował przedstawiciel ARiMR, póki co, wszystkie 135 grup, które znalazły się na obu listach, mają szanse otrzymać pieniądze, niezależnie od liczby zdobytych punktów. Chodzi o wnioski z naboru, który został przeprowadzony między 30 września a 28 listopada 2016 r.

Agencja opublikowała dwie odrębne listy, na Mazowszu wsparcie może otrzymać 13 grup, druga lista zawiera 122 wnioski grup z pozostałych regionów Polski. Niestety nie możemy podać, kto zdobył najwięcej punktów, ponieważ znane są jedynie numery identyfikacyjne grupy producentów rolnych. I tak na Mazowszu najwięcej punktów, bo 19, dostały dwie grupy producentów. Grupy z pozostałych regionów zdobyły wyższe oceny, pierwszych 11 wniosków otrzymało od 19,2 do nawet 24,8 punktów.  Aż 20 grup uzyskało po 19 punktów.

Wciąż trwa weryfikacja dokumentacji, dlatego Agencja zastrzega, że lista może ulec zmianie, zależnie od wyniku postępowań Agencji Rynku Rolnego oraz wyjaśnień składanych przez same grupy producentów.

>>> Czytaj też: Jak założyć grupę producencką?

Co teraz?

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu pomocy finansowej, grupa może składać wnioski o płatność do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, w terminie 60 dni od dnia zakończenia każdego kolejnego 12 miesięcznego okresu realizacji planu biznesowego. Data początkowa realizacji takiego planu rozpoczyna się od dnia uznania grupy przez ARR.

W ciągu 30 dni od dnia, w którym decyzja o przyznaniu grupie pomocy finansowej stała się ostateczna, grupa może złożyć wniosek o wyprzedzające finansowanie do dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR. O takie finansowanie może aplikować grupa tylko w pierwszym roku działalności. Kwota wyprzedzającego finansowania nie może być wyższa niż 50 tys. zł.

>>> Czytaj też: Czy współpraca w grupie producenckiej się opłaci?

Producenci będą mogli korzystać z pomocy tylko przez pierwszych pięć lat działalności. Ile otrzymają pieniędzy – to wszystko zależy od przychodów netto uzyskanych ze sprzedaży produktów, wytworzonych przez członków grupy w poszczególnych latach. Limit pomocy wynosi 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu pomocy. Drugim limitem są przychody grupy. W pierwszym roku działalności pomoc sięgnie wartości 10 proc. przychodów netto, w drugim roku - 8 proc., w trzecim - 6 proc., w czwartym - 5 proc.. W piątym roku działalności grupa producentów otrzyma pomoc w wysokości 4 proc. swoich przychodów netto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!