Od 2011 roku, żeby złożyć wniosek o płatności bezpośrednie, ONW i rolnośrodowiskowe, nie trzeba wychodzić z domu. Można złożyć go przez Internet – przypomina ARiMR.

Do 15 marca 2013 roku, kiedy ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o przyznanie tegorocznych płatności bezpośrednich, ONW i rolnośrodowiskowych, zostało jeszcze sporo czasu, ale już teraz dobrze byłoby przygotować się do ich wypełnienia i złożenia.  W styczniu i lutym Agencja wysyła do wszystkich rolników, którzy wcześniej korzystali z takich dopłat tzw. wnioski spersonalizowane. Są one wypełnione zgodnie z informacjami, jakie Agencja posiada z lat ubiegłych i obecnie rolnik musi tylko je podpisać i wypełnić załączniki graficzne dotyczące upraw na użytkowanych przez niego działkach.

Rolnicy nie muszą jednak tych wniosków składać czy przesyłać do Agencji w formie papierowej. Można je bowiem dużo łatwiej i wygodniej złożyć przez Internet. Taka możliwość istnieje od 2011 roku i bez wychodzenia z domu rolnik może złożyć jeden wspólny wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich, pomocy ONW i płatności rolnośrodowiskowych.

By uzyskać taką możliwość rolnik musi jedynie wystąpić wcześniej do ARiMR o login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji. W tym celu trzeba złożyć w biurze powiatowym ARiMR specjalny wniosek - jest on do pobrania ze strony internetowej Agencji. Teraz w biurach powiatowych nie ma wielu interesantów, zatem załatwienie tej sprawy i otrzymanie loginu i kodu dostępu odbędzie się sprawnie – zapewnia ARiMR. Posiadając  dostęp do systemu teleinformatycznego ARiMR, oprócz takiego prostego starania się o przyznanie dopłat bezpośrednich, wsparcia ONW i płatności rolno środowiskowych, równie łatwo  można również dokonywać zmian w Rejestrze Zwierząt Gospodarskich. Ponieważ login i kod dostępu do systemu teleinformatycznego ARiMR jest nadawany bezterminowo, z takich możliwości można korzystać także w kolejnych latach.