PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

ARiMR zachęca do szybkiego składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

ARiMR zachęca do szybkiego składania wniosków o dopłaty bezpośrednie Na jednym formularzu rolnik może ubiegać się o kilka rodzajów płatności. Warunki przyznawania dopłat w stosunku do ubiegłego roku nie ulegają zmianie. Fot. MP

16 maja upływa termin przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2016 r. Dotychczas do biur powiatowych Agencji wnioski dostarczyło ok. 193 tys. rolników, czyli nieco mniej niż w ubiegłym roku - poinformowała wiceprezes ARiMR Halina Szymańska.W 2015 r. o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1 mln 355 tys. rolników. Na dopłaty za 2016 r. jest 3,4 mld euro (ok. 14 mld zł). Szacuje się, że na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2016, czyli dopłaty ONW, płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 - 2013), rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacona kwota ok. 2,7 mld zł.

Na jednym formularzu rolnik może ubiegać się o kilka rodzajów płatności. Warunki przyznawania dopłat w stosunku do ubiegłego roku nie ulegają zmianie. Wprowadzono jedynie wymóg posiadania tytułu prawnego do gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, do których rolnik ubiega się o płatności. Ma to na celu wyeliminowanie nadużyć polegających na bezumownym użytkowaniu gruntów Agencji Nieruchomości Rolnych.

Wiceprezes podkreśliła, że szybsze dostarczenie dokumentów gwarantuje wcześniejszą weryfikację wniosku, a także daje możliwość jego poprawienia do końca maja bez żadnych konsekwencji. Natomiast jeżeli rolnik nie zdąży go złożyć w terminie, to może to zrobić tylko do 10 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia należna dopłata będzie pomniejszana o 1 proc. Zmiany dokonane we wniosku lub załączniku graficznym dokonane po 10 czerwca nie będą uwzględniane.

W tym roku, tak jak w poprzednich, Agencja wysłała do rolników częściowo wypełnione spersonalizowane wnioski. Szymańska zaapelowała do wnioskodawców, by dokładnie sprawdzili czy są one zgodne ze stanem faktycznym. Dodała, że w razie potrzeby można też pobrać wniosek ze strony internetowej Agencji www.arimr.gov.pl.

Przy wypełnianiu wniosku trzeba pamiętać, że suma powierzchni gruntów ornych deklarowanych na danej działce ewidencyjnej powinna być równa sumie powierzchni upraw na tej działce ewidencyjnej. Trawy na gruntach ornych powinny być zadeklarowane jako odrębne działki rolne.

Do każdej działki ewidencyjnej, nawet deklarowanej po raz pierwszy, do wniosku należy dołączyć załącznik graficzny z wyrysowanymi działkami rolnymi.

Wiceprezes przypomniała, że rolnicy, którzy posiadają co najmniej 10 ha gruntów ornych, muszą stosować dywersyfikację upraw. Jeżeli rolnik posiada od 10 do 30 ha gruntów ornych, musi obsiać je co najmniej 2 różnymi uprawami, przy czym główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75 proc. powierzchni. Natomiast jeżeli rolnik ma więcej niż 30 ha gruntów ornych, wówczas musi posiać na nich co najmniej 3 różne uprawy, przy czym główna uprawa nie może zajmować więcej niż 75 proc. gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95 proc. powierzchni.

Rolnicy, którzy mają powyżej 15 hektarów ziemi ornej dodatkowo muszą mieć w gospodarstwie obszary proekologiczne (EFA). Na ten cel muszą przeznaczyć 5 proc. powierzchni gruntów. Do takich obszarów zaliczają się np. grunty ugorowane, oczka wodne, pasy gruntów wzdłuż granic lasu, zagajnik, międzyplony.

Zdecydowana większość rolników dostarcza dokumenty o dopłaty bezpośrednie w formie papierowej, ale od kilku lat można jest wysyłać przez internet. Jak zauważyła wiceprezes, na razie e-wnioski nie są popularne - w tym roku drogą elektroniczną złożono tylko ok. 250 wniosków. "- Prawdopodobnie powodem jest wypełnianie załączników graficznych, pracujemy jednak nad uproszczeniami wniosków - wskazała Szymańska. Aby skorzystać z aplikacji e-wniosek, trzeba mieć specjalny login i kod dostęp do systemu informatycznego ARiMR. Kto go nie posiada, musi wystąpić do kierownika biura powiatowego o nadanie takich uprawnień.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w marcu br. zwrócił się z prośbą do Komisji Europejskiej o wydłużenie terminu przyjmowania wniosków do połowy czerwca. Na razie odpowiedzi nie ma. Decyzja w tej sprawie może zapaść w przyszłym tygodniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • Drzymała 2016-04-26 23:40:06
  Takiego bałaganu w ARiMR dawno nie było - nawet wniosków ludziom o płatności nie po przysyłali a jak się dzwoni do nich do warszawy to tylko pozbywają się problemu i odsyłają do biur powiatowych- pozwalniali ludzi którzy już byli obeznani z tematem i przeszli wiele szkoleń z zakresu rożnego rodzaju dopłat a pozatrudniali partyjnych kolesi którzy nic nie umieją - i nie piszcie mi że jestem jakoś uprzedzony do tej partii - ale to co oni wyprawiają to istny cyrk- a już o wysokości dopłat nie wspomnę - a tak mieli walczyć o wyższe dopłaty w kampanii wyborczej obiecywał prezydent Duda a po wyborach co ? Wyszło szydło z worka
 • jan 2016-04-20 10:23:56
  ile beda placic za hektar ziemi nie uprawianej tylko zaoranej ? czy ktos wie
 • kara 2016-04-15 20:15:10
  tak zachecaja do składania tylko wniosków i mapek nawet nie przysłali taki tam bur del maja
 • hte 07 2016-04-15 13:03:51
  szybko to można ślub wziąć ,,,,,,,,,,,,,,,,,,...
 • ukasz 2016-04-15 12:42:47
  zygfryda jak pamietam nawet za czasów po-psl tez mówili ze problem bedzie z dopłatami ale zawsze dostawałem grudzien i raz w styczniu a teraz co ?wiec nie wciskaj bajek
 • Zygfryda 2016-04-15 11:01:36
  do Małgosi: opóźnienia w dopłatach są spowodowane nie działającym systemem w ARiMR. Systemem, który był tworzony i opracowywany w okresie działania poprzedniego rządu, jeśli pani wchodzi na politykę. tu nie ma wpływu żadna partia, lecz niekompetencja urzędników i kiepski system.
 • olek 2016-04-15 09:19:43
  co się tak spieszą niech wypłacą te za 2015r . Czy ktoś dostał już zwrot akcyzy za paliwo.
 • Malgosia 2016-04-14 19:10:39
  Przeciez wiadomo bylo ze jak PIS przejmie wladze to doplat nie bedzie . Juz teraz niewiadomo kiedy te wyplaca bo nie wiedza nawet kiedy bedzie dzialal sysrem do naliczen po kontrolach foto . A w tym tygodniu jeszcze zadnych doplat bezposrednich nie placili .
 • normal 2016-04-14 18:46:12
  Szukają ochotników do kontroli
 • hubert 2016-04-14 16:47:27
  Miałem u siebie w gospodarstwie wizytę rolników holenderskich. Twierdzą że Polska wycofując się z wcześniejszych ustaleń (obrót ziemią) wycofuje się również z dopłat. Ja z wnioskiem czekam.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!