Działanie "Modernizacja gospodarstw rolnych" z PROW  jest bardzo popularne wśród rolników. Z roku na rok przybywa coraz więcej chętnych na skorzystanie z unijnej pomocy. Jednak samo złożenie poprawnego wniosku oraz znalezienie się na zielonej części "listy rankingowej" nie wystarczają do otrzymania wymaganej decyzji w optymalnym czasie.

Jak powszechnie wiadomo oznaczenie kolorem zielonym na liście ARiMR powoduje, że wniosek danej osoby jest tym, na który są dostępne środki. Na co więc czekają pracownicy Agencji? Dlaczego karzą czekać rolnikom prawie rok na wydanie decyzji dot. podpisania stosownej umowy na dofinansowanie?

- Wnioski złożyliśmy na początku stycznia, tak jak było ogłoszone. Do tej pory czekamy na decyzję dot. przyznania pomocy - informuje zdenerwowany rolnik.  Jak widnieje w pismach od Agencji, termin jest przesunięty z powodu zbyt dużej ilości wniosków. - Termin wydania decyzji jest przesuwany po raz kolejny. Nie wiemy kiedy tak naprawdę otrzymamy pieniądze - skarży się rolnik z lubelskiego.

A kredyty na część inwestycji większość rolników zaciągnęła. Raty trzeba spłacać i trzeba z czegoś żyć.

Po licznych telefonach i informacjach od rolników wysłaliśmy listę pytań do ARiMR w Warszawie. Skąd wynikają takie opóźnienia, w jakich regionach Polski i dlaczego one występują? Po dwóch tygodniach otrzymaliśmy lakoniczną odpowiedź od centrali ARiMR, iż w sprawach dot. Wnioskodawców, których wnioski o przyznanie pomocy nie zostały rozpatrzone w określonym terminie i znajdują się w limicie dostępnych środków, poinformowano zgodnie z §15 ust. 17 rozporządzenia wykonawczego dla działania 121 „Modernizacja gospodarstw rolnych”, o konieczności wydłużenia terminu rozpatrywania tych wniosków.

Odpowiedź Agencji nic nowego do sprawy nie wniosła, wręcz przeciwnie pokazała, że organ nie ma nic do powiedzenia rolnikom.

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, opóźnienia wynikają z faktu, iż najpierw OT ARiMR zajęły się działaniem "Ułatwianie startu młodym rolnikom", zaś "Modernizację ..." zamroziły na czas bliżej nieokreślony. Ponadto w gospodarstwach zaczęły się teraz  prace jesienne i pieniądze są bardzo potrzebne każdej rodzinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!