PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

ARR: duże zainteresowanie programem "owoce i warzywa w szkole"

ARR: duże zainteresowanie programem "owoce i warzywa w szkole"

Autor: PAP

Dodano: 05-09-2014 12:15

Tylko do poniedziałku oddziały terenowe Agencji Rynku Rolnego będą przyjmowały zgłoszenia od szkół do udziału w programie "owoce i warzywa w szkole". Zainteresowanie szkół jest bardzo duże - poinformował wiceprezes ARR Lucjan Zwolak.Wiceprezes zapewnił, że każda szkoła podstawowa, która złoży stosowne zgłoszenie, będzie uczestniczyła w tym w programie.

Z unijnego programu "Owoce i warzywa w szkole" może skorzystać ponad 1 mln 389 tys. dzieci z "zerówki" i pierwszych trzech klas szkoły podstawowej.

Dzieci w ramach programu będą otrzymywały przez 10 tygodni w semestrze bezpłatnie po 2 lub 3 porcje owocowo-warzywne, w których skład będą wchodziły: jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, marchew, rzodkiewka, słodka papryka, kalarepa, pomidorki, sok owocowy, warzywny lub owocowo-warzywny.

Zwolak przypomniał, że od tego roku nastąpiła zmiana programu. KE zwiększyła budżet z 90 do 150 mln euro i postawiła na wzmocnienie działań edukacyjnych. Dotychczas akcje informacyjne, np. o zaletach spożywania warzyw i owoców, nie mogły być finansowane z unijnych pieniędzy, obowiązek do prowadzenia takich działań nałożony był na kraj członkowski.

Jak pokazują wyniki badań, aby skutecznie zmieniać nawyki żywieniowe dzieci trzeba je informować o zaletach jedzenia owoców. Chodzi o to, by dzieci same sięgały po takie jedzenie zamiast po słodycze, chipsy czy fastfoody - zaznaczył wiceprezes.

Program realizowany będzie po raz szósty i - jak podkreślił Zwolak - cieszy się coraz większym zainteresowaniem szkół. W ciągu poprzednich pięciu lat liczba dzieci korzystających z programu wzrosła trzykrotnie z 300 do ponad 900 tys., a liczba uczestniczących w nim szkół - czterokrotnie - z ok. 2,5 tys. do ok. 10 tys.

W ubiegłym roku szkolnym programem objęte było ponad 86 proc. tzw. grupy docelowej, czyli dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Największy udział dzieci w programie był w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

W roku szkolnym 2014/2015 całkowity budżet programu dla Polski wynosi ok. 23,3 mln euro (96,8 mln PLN), w tym 20,5 mln euro pochodzi z budżetu UE (88 proc.) i 2,8 mln euro z budżetu krajowego (12 proc.). W ubiegłym roku na te działania było 18,2 mln euro.

Najwięcej na rok szkolny 2014/2015 w ramach programu otrzymają Włosi i Niemcy. W całej Unii w ubiegłorocznym programie wzięło udział 8,6 mln dzieci.

Aktualne formularze oraz szczegółowe Warunki uczestnictwa w programie "Owoce i warzywa w szkole" w roku szkolnym 2014/2015 dostępne są na stronie internetowej www.arr.gov.pl, w zakładce "Owoce i warzywa w szkole".

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!